به وبلاگ پایه چهارم شهرستان نظر آباد خوش آمدید
 

 

بازدید کننده محترم:

جهت مشاهده ی مطالب دلخواه خود می توانید بر هر یک ازموضوعات زیر کلیک نمایید.

 

                      علوم                 جغرافیا                  ریاضی                بخوانیم 


         
           مطالب خواندنی             قرآن               تاریخ و مدنی          شعرهای آموزشی

       


            اسلایدهای آموزشی علوم                    فرم های پوشه کار         جشنواره جابربن حیان

 

       کتاب الکترونیکی علوم مناسب برای استفاده در کلاس های هوشمند(جهت استفاده از کتاب ابتدا نرم افزار فلش پلیر را نصب کنید)

           راه های مقابله با کم رویی و انزوا طلبی در کودکان

در درس ششم کتاب بخوانیم ، (برف خجالت) در مورد خجالت کودکان داستانی آورده شده است. در این مقاله مطالبی را برای از بین بردن خجالت دانش اموزان می خوانیم که امیدوارم مورد توجه شما قرا بگیرد

      

    

دنیای وراثت بسیار شگفت انگیز است، به دنبال ازدواج 2 نفر، کودکی متولد میشود که یا

 بسیار شبیه پدر، پدر بزرگ یا یکی از اقوامش است و یا شباهتزیادی به اطرافیانش ندارد.

 هنگامی که فرزند دوم متولد می شود نیز  شاید شباهتی به فرزند اول نداشته باشد. به

 عنوان مثال، خانواده ای را در نظربگیرید که والدین، هر دو در زمان کودکی شان بسیار

 آرام، کم حرف و خجالتی بودند ولی دختر کوچکشان برعکس، بسیار اجتماعی و خوش

 سر و زبان است. در همین خانواده، فرزند دوم بسیار خوددار، گوشه گیر، ساکت و کم

 حرف است، مدام به مادر می چسبد و کسی نمی تواند او را جدا کند. بنابراین همانطور که

 فرزندان با یکدیگر متفاوتند، نحوه رفتار و فرزندپروری والدین نیز باید منطبق با ویژگی

 های خلقی و رفتاری کودکانشان باشد. زمانی که شما با کودکی خجالتی و خوددار مواجه

 می شوید، با رعایت نکات و موارد به ظاهر کوچک تربیتی می توانید مسیر تربیت و

 پرورش او را ساده کنید.

+ ادامه مطلب

 

معلم موفق کیست؟

برکسی پوشیده نیست که عامل اصلی « یادگیری»  معلم است.

اما آیا هیچ گاه از خود پرسیده كه چطور معلمى هستیم؟

و آیا دانش آموزان همواره تشنه دیدار ما هستند؟!!

واقعیت این است که بچه ها اصولا طالب هر معلمى نیستند، و هر معلمى نمى تواند ادعا کند که دانش آموزان برایش احترام قائلند.

گام اصلى و مهم براى موفق بودن یك معلم، شناخت است. معلمى كه خود را بشناسد و تحلیل كند، مسلما ًگام مؤثرى در راه موفقیت برداشته است. از این رو برای دانستن این كه معلم موفقى هستیم یا نه ویژگى هاى اساسى معلمان موفق را بر مى شمریم:

۱-معلم موفق همیشه یك محصل است:

اگر همیشه در حال یادگرفتن و دنبال کشف حقایق باشیم. عطش وجودمان شعله ور می ماند. اگر معلم، خود تشنه نباشد، نمی تواند دانش آموزان را تشنه آموختن نماید.

۲ - معلم موفق همیشه به رشد و پویایى خود و شاگردانش توجه مى كند:

درجا زدن، سكون و ناامیدى از خصایص انسان هاى رشد نیافته است. قبل از هرچیز، معلم موفق كسى است كه به فكر پویایى و رشد خویش است.

۳- معلم موفق همواره خود را مورد نقد قرار می دهد:

انتقاد از خود، اساس پیشرفت انسان است. معلم موفق هیچ گاه احساس نمی کند که شیوه ی تدریس او بی نقص است، بلکه روش های تدریس خود را مورد نقد و بررسی قرار می دهد و می داند که همواره روش های مناسب تری وجود دارد و باید تا جای ممکن از روش های کهنه و کم اثر فاصله بگیرد.

۴- معلم موفق همواره شاد و کامیاب است:

او خود را شایسته ی بهترین ها در طبیعت می داند و بر این اساس به کار و حرفه ی ارزشمند خود عشق می ورزد و شادمان و خشنود از فرایند یاددهی – یادگیری، به تعامل با دانش آموزان می پردازد و احساس می کند که تلاش ارزشمند او موجبات یادگیری بهتر را فراهم می کند.

۵-  معلم موفق همواره ظاهری آراسته و درونی آرام دارد:

اطمینان قلبی و آرامش درون، ایجاد محبت و صمیمیت می کند و این اطمینان، آرامش خوبی را در کلاس درس برای شاگردان به ارمغان می آورد و اگر ظاهر آراسته و مرتب خود را با وقار ارزشمند خود همراه سازد، بسیار جذاب جلوه گری خواهد کرد.

۶ - معلم موفق به آرمان ها و اهداف بزرگ می اندیشد:

اصولا معلم نیز همانند دانش آموزان با تجربه خطاها و اشتباهات بهتر یاد می گیرد و رشد می یابد. پس بهتر است تجربیات خوب خود و دیگران را مورد ارزیابی قرار دهد و به کار گیرد و مطمئن باشد که معلمی تنها یک نسخه یا فرمول ساده ندارد، بلکه هر گونه روش جدید و ایده ی نو افق های جدیدی را خواهد گشود و ما را به موفقیت ها و آرمان های بزرگ خویش نزدیک خواهد کرد.

 

 

تقدیم به تمامی کسانی که با عشق و صداقت برای فرزندان ایران تلاش می کنند .

مي توان در سايه آموختن                    گنج عشق جاودان اندوختن
اول ازاستاد،يادآموختيم                        پس،سويدا ی سواد آموختیم 

از پدر گر قالب تن يافتيم                     از معلم جان روشن يافتيم
اي معلم چون کنم توصيف تو                چون خدا مشکل توان تعريف تو
اي تو کشتي نجات روح ما                   اي به طوفان جهالت نوح ما
يک پدر بخشنده آب و گل است              يک پدر روشنگر جان و دل است
ليک اگر پرسي کدامين برترين              آنکه دين آموزد و علم يقين
                                                                                        استاد شهریار

            

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم دی 1390ساعت 15:0  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

حلقه های المپیک

5 حلقه المپیک چه رنگی دارند و معنی این رنگ ها چیست؟

پنج حلقه المپیک نشان دهنده ی پنج قاره کره زمین بوده و هریک از رنگهای آن نشان دهنده ی یک قاره است.

رنگ آبی نشانه ی قاره ی اروپا، رنگ زرد نشانه قاره ی آسیا، رنگ سیاه نشانه ی قاره ی افریقا، رنگ سبز نشانه ی قاره ی استرالیا، و رنگ سرخ نشانه قاره ی امریکاست.

مثلاً بیشتر ساکنان آفریقا از نژاد سیاه هستند. ساکنان آمریکا سرخ پوست هستند. قاره استرالیا همیشه سبز خرّم است. بیش از یک و نیم میلیارد نفر از جمعیّت آسیا هم از نژاد زرد هستند.

نکته جالب اینکه رنگ های آبی و زرد و قرمز رنگ های اصلی هستند و همراه با رنگ سیاه همه رنگ ها را می توان با آنها به وجود آورد.

گرفته شده از نشریه داخلی آموزشی فرهنگی اجتماعی سازمان آموزش و پرورش شماره دوم بهمن1383
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم دی 1390ساعت 19:56  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

غلامرضا تختی در روز ۵ شهریور ۱۳۰۹ در خانواده‌ای متوسط در محلهٔ خانی‌آباد در تهران به دنیا آمد. «رجب خان» (پدر تختی) غیر از وی دو پسر و دو دختر دیگر نیز داشت که همهٔ آنها از غلامرضا بزرگ‌تر بودند. «حاج قلی»، پدر بزرگ غلامرضا، فروشندهٔ خواربار و بنشن بود. از قول رجب خان، تعریف می‌کنند که حاج قلی در دکانش بر روی تخت بلندی می‌نشست و به همین سبب در میان اهالی خانی‌آباد به حاج قلی تختی شهرت یافته بود. همین نام بعدها به خانواده‌های رجب خان منتقل شد و به نام خانوادگی آنها تبدیل شد.

 

رجب‌خان با پولی که از ماترک پدرش به دست آورده بود، در محل سابق انبار راه‌آهن زمینی خریده و یک یخچال طبیعی احداث کرده بود واز همین راه مخارج زندگی خانوادهٔ پرجمعیت خود را تأمین می‌کرد. نخستین واقعه‌ای که در کودکی غلامرضا روی داد و ضربه‌ای بزرگ و فراموش نشدنی بر روح او وارد کرد، آن بود که مرحوم پدرش برای تأمین معاش خانواده ناچارشد خانهٔ مسکونی خود را گرو بگذارد. شادروان تختی به لحاظ مشکلات خانوادگی فقط ۹ سال در دبستان و دبیرستان منوچهری خانی‌آباد درس خواند و در سال ۱۳۲۹ به سبب علاقه به کشتی و ورزش باستانی به باشگاه پولاد رفت. تختی در دوران زندگی ورزشی‌اش رکورددار شرکت در المپیک‌ها و کسب بیشترین مدال از این آوردگاه بود. درچهار دوره المپیک حضور داشت و حاصل آن یک طلا، دو نقره و یک عنوان چهارم بود که در کشتی ایران این امر اتفاق نادری است. جهان پهلوان علاوه بر قهرمانی، به لحاظ منش و رفتار انسانی و سجایای اخلاقی پسندیده و جوانمردی و نوع دوستی شهره خاص و عام بوده‌است.

 

او زندگی خود را وقف مردم کرده بود. شادروان تختی در ورزش باستانی و کشتی پهلوانی نیز دارای تبحر و مهارت بود، چنان که سه بار پهلوان ایران شد و هر بار کشتی‌گیران نامداری را مغلوب کرد.

 

وی چهار ماه پس از بازگشت از آخرین سفر خود (تولیدو، ۱۹۶۶) در آبان ماه سال ۱۳۴۵ زندگی مشترک خود را با همسرش آغاز کرد که حاصل آن تولد بابک در سال ۱۳۴۶ بود. پس از گذشت چهار ماه از تولد فرزندش، خبر درگذشت وی تحت عنوان خودکشی اعلام شد و همه را در اندوهی عظیم و بهتی شگفت‌انگیز فرو برد.

 

در مورد قتل و یا خودکشی وی دلایلی همچون ناراحتی‌های روحی و مشکلات مالی آوردند ولی هیچ گونه بازرسی برای قتل وی به صورت جدی شکل نگرفته است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم دی 1390ساعت 19:30  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

زندگی نامه جبار باغچه بان

آرش کمانگیر

پنج حلقه ی المپیک

زندگی نامه ی جهان پهلوان تختی

نمونه سوال بخوانیم 1

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم دی 1390ساعت 20:11  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

به نام خدا…………………………………………......آيا مي دانيد

چه چيزي باعث گرم شدن بدن  مي شود ؟

جريان خون مواد غذايي را به ميليون ها سلول ريزدر بدنتان مي رساند . اين مواد غذايي به وسيله نوعي سوخت وساز كه در هر سلول اتفاق مي افتد مورد استفاده قرار مي گيرد . اين سوخت وساز كه بدون هيچ شعله يا دود در تمام اوقات در هر سلول كوچك ادامه دارد باعث گرم شدن بدنتان مي شود .سلولها بايد مواد غذايي را كه مي توانند بسوزانند در اختيار داشته باشند . سلول ها همچنين به اكسيژن احتياج دارند به اين علت است كه بدن شما بايد هم مواد غذايي وهم هواي تازه در اختيار داشته باشد . وقتي كه شما به طور سريع مي دويد يا از جايي بالا مي رويد ماهيچه هايتان به شدت كار مي كنند و مواد غذايي زيادتري مي سوزانند سپس بدنتان احساس گرمايي بيش تر از حد معمول مي كند .

تب چيست ؟

بدن شما چيزي شبيه به يك بخاري است اگر بخاري يك خانه درست كار نكند ممكن است بيش از اندازه حرارت توليد كند وخانه خيلي گرم شود بعضي مواقع بايد بخاري را تعمير كرد بدن شما هم بعضي مواقع بيش تر از نياز بدن توليد حرارت مي كند در اين حال شما احساس گرما مي كنيد وحالتان به هيچ وجه خوب نيست ما اين حرارت اضافي را تب مي ناميم . تب داشتن به اين معنا است كه بدنتان درست كار نمي كند . وقتي شما تب داريد ممكن است به اين معني باشد كه بدنتان در حال جنگيدن با ميكروب هايي است كه به درون آن وارد شده اند . استراحت در رختخواب به شما كمك مي كند تا دوباره حالتان خوب شود .

آيا غذاي خوب در بدن  ذخيره مي شود ؟

بله شما اغلب بيش تر از احتياج بدنتان غذا مي خوريد بدن اين غذاي اضافي را ذخيره مي كند ودر مواقع لزوم آن را به مصرف مي رساند غذا در قسمت هاي ويژه اي در بدن ذخيره مي شود مثلا در لايه هاي چربي زير پوست .

تصور كنيد وقتي در حال دويدن هستيد ماهيچه هايتان كار بيش تري انجام مي دهند پس آن ها بايد مواد غذايي بيش تري در دسترس داشته باشند در اين جا جريان خون مقداري از مواد غذايي ذخيره شده در بدن راحمل مي كند وآن را به ماهيچه ها مي رساند بدن شما مي تواند كارهاي به خصوصي را انجام دهد مانند دويدن  زيرا غذاي اضافه اي را ذخيره كرده كه آماده براي مصرف است .

باكتري چيست ؟

باكتري ها گياهان بسيار ريزي هستند كه شما فقط با كمك ميكرسكوپ مي توانيد آن ها را ببينيد باكتري ها در همه جا زندگي مي كنند آن ها در هوا در زمين وحتي در غذاي تازه اي كه شما مي خوريد وجود دارند اكثر باكتري ها به شما آسيب نمي رسانند چند نوع به خصوصي از باكتري ها اگر وارد بدنتان شوند شما را بيمار مي كنند ولي بدنتان راه هايي براي مبارزه با آن ها دارد باكتري هاي مضر يا ديگر موجودات و گياهان ذره بيني كه مي توانند شما را بيمار كنند اغلب ميكروب ناميده مي شوند .

 

 

 

چرا من اسكلت دارم ؟

استخوان هاي اسكلت شما شبيه چهار چوب يك خانه هستند كه آن را برپا نگه مي دارد اگر شما اسكلت نداشتيد نمي توانستيد حتي با يستيد ماهيچه هاواستخوان هايتان طوري با هم كار مي كنند كه شما مي توانيد بلند شويد دراز بكشيد وحركت وبازي كنيد . اسكلت شما همچنين بعضي از قسمت هاي داخلي بدنتان را مي پوشاند واز آن محافظت مي كند مثلا استخوانهاي  قفسه سينه يك قفس استخواني به وجود مي آورند كه ششها وقلب را محافظت مي كند و استخوان هاي جمجمه از صدمات وارده به مغز جلوگيري مي نمايند.اسكلت بدن شما با ماهيچه ها پوشانده شده است  آن ها به استخوان ها نيرو مي دهند تا حركت كنند بدوند وبپرند .

چرا من عطسه مي كنم ؟

شما عطسه مي كنيد تا از دست چيزي كه در بيني تان وارد شده است خلاص شويد شما همچنان كه از طريق بيني تنفس مي كنيد موهاي ريز موجود در بيني تان گرد وخاك وذرات خارجي را از هوا مي گيرند ولي اگر بعضي مواقع يك ذره ي كوچك گرد وخاك از اين موها عبور كند اعصاب داخل بيني شما را مجبور به عطسه كردن مي كند به وسيله عطسه كردن بيني سعي مي كند تا ذره ي گرد وخاك را بيرون براند . مردم وقتي كه سرما خورده باشند عطسه مي كنند چنين عطسه هايي ميكروب ها را در هوا وارد مي سازد براي جلو گيري كردن از سرايت بيماري به ديگران شخص سرما خورده وقتي كه مي خواهد عطسه كند دستمالي را جلوي دهانش نگه مي دارد

خرس چگونه مي تواند تمام زمستان را بخوابد ؟

يك خرس مي تواند تمام زمستان را بخوابد زيرا در بدن خود به اندازه كافي غذا ذخيره كرده است كه بتواند تا بهار احتياجاتش را تامين كند خرس در پاييز مقدار زيادي غذا مي خورد واين غذا به صورت چربي ذخيره مي شود وحيوان هنگامي كه خوابيده است به وسيله اين چربي زندگي مي كند خرس در خلال خواب زمستاني به ندرت نفس مي كشد يا حركت مي كند بنا براين بدنش به غذاي زيادي احتياج ندارد .

كدام حيوان بيش تر عمر مي كند ؟

هيچ كس نمي تواند مطمئن باشد ولي نوعي لاك پشت كه در خشكي زندگي مي كند ممكن است تا 125 سال عمر كند فيل ها تقريبا 65 سال زندگي مي كنند تمساح وكرگدن ممكن است تا 50 سالگي عمر كنند عقاب طوطي وقو نيز به همين اندازه عمر مي كنند .

چرا از يك وال آب فوران مي كند ؟

وقتي كه ششهاي يك وال از هواي مصرف شده پر شد حيوان به سطح اقيانوس بالا مي آيد تا هواي تازه استنشاق كند هواي گرم ومرطوب از ميان يك يا دو سوراخ بيني كه در بالاي سر وال قرار گرفته است با فشار به بيرون رانده مي شود اگر هوا كمي سرد باشد اين جريان هواي گرم ومرطوب بعضي مواقع تشكيل يك ابر كوچك مي دهد اگر شما در يك روز سرد تنفس كنيد همين اتفاق مي افتد همچنين گاهي اوقات وال قبل از اين كه سرش  كاملا به سطح آب برسد ششهايش را خالي مي كند سپس همراه با هواي بازدم وال يك فواره آب به وجود مي آيد .

 

آيا خفاش يك پرنده است ؟

نه خفاش يك پرنده نيست وبه گروهي از حيوانات كه پستانداران ناميده مي شوند تعلق دارد خفاش تنها پستانداري است كه پرواز مي كند اين حيوان تقريبا شبيه به يك موش بالدار است خفاش داراي پوست است ولي يك پرنده پر دارد خفاش ها دندان هاي تيزي دارند در صورتي كه پرندگان داراي دندان نيستند بچه خفاش ها متولد مي شوند واز شير مادرشان مي خورند آن ها از تخم بيرون نمي آيند وقتي كه خفاش ها بزرگ شدند مانند بسياري از پرندگان از پشه سوسك وديگر حشرات تغذيه مي كنند .

يك پرنده چگونه مي تواند در هواي سرد زمستان زنده بماند ؟

يك پرنده خونگرم است و نيز قلب كوچك نيرومندي دارد كه خون را به سرعت در بدنش پمپ مي كند پرهايش نيز از هدر رفتن گرماي بدن ونفوذ سردي هوا جلو گيري مي كند

 بنا براين يك پرنده مي تواند در روزهاي سردي كه شما مجبور به پوشيدن لباس گرم مي شويد استقامت كند .بسياري از پرندگان از حشرات ودانه ها تغذيه مي كنند اگر ما براي پرندگان يك جعبه دانه خوري بسازيم مي توانيم به زنده ماندن آن ها در طول زمستان كمك كنيم گذاشتن دانه آفتابگردان وغلات در جعبه به پرندگاني كه غذايشان دانه است مدد خواهد كرد وچربي سفت روي گوشت كه پيه نام دارد براي پرندگاني كه خوردن حشرات را دوست دارند كمك بزرگي خواهد بود.

چه چيزي اردك را از خيس شدن حفظ مي كند؟    

اردك ها عاشق آب هستند بنا براين خوب است كه دو وسيله براي خشك نگه داشتن خودشان در اختيار دارند پوست بدن اردك از پرهاي نرمي كه كرك نام دارد پوشيده شده است اين كرك ها به قدري ضخيم وعالي هستند كه آب به آساني نمي تواند در آن ها نفوذ كند روي اين كرك ها را پوششي از پرها ي سنگين تر فرا گرفته است .در پشت اردك روغن مخصوصي وجود دارد اردك ها با استفاده از نوك خود اين روغن را برروي پرهايشان مي مالند اين روغن از نفوذ آب به داخل پرها جلوگيري مي كند اين كرك وروغن اردك را ضد نفوذ آب مي سازد .

چرا ماهي ها غرق نمي شوند ؟

ماهي ها غرق نمي شوند زيرا هوا را از آب مي گيرند ماهي ها نيز مانند انسان به هوا احتياج دارند ولي هوا را به نحو ديگري دريافت مي كنند ماهي به جاي گرفتن هوا به وسيله يك جفت شش با آبشش تنفس مي كند شما مي توانيد روپوشهاي آبششها را كه صاف واستخواني هستند ودر دو طرف سر ماهي قرار گرفته اند ببينيد وقتي شما مي بينيدكه يك ماهي دهانش را باز وبسته مي كند در حال پمپ كردن آب از ميان دهان به طرف آبششهاست كه بعدا  از زير روپوش آبششها خارج مي گردد آب خوردن ماهي شباهتي به آب خوردن شما ندارد زيرا همچنان كه آب از روي آبششها عبور مي كند هواي موجود در آن توسط جريان خون ماهي گرفته مي شود بدين طريق است كه ماهي مي تواند در آب زندگي كند .

 

 

 

مگس ها وپشه ها در زمستان به كجا مي روند ؟

در هواي سرد بسياري از مگس ها وپشه ها يخ مي زنند ومي ميرند ولي بعضي ها در زواياي تاريك وگرم ساختمان ها پنهان مي شوند وپس از گرم شدن هوا بيدار شده در جاهايي مانند ظرفهاي آشغال به جست وجوي غذا مي پردازند آن ها در اين جا مي مانند وتغذيه مي كنند تا وقتي كه تخم بگذارند.

آيا مگس ها وديگر حشرات مي توانند بشنوند ؟

 اغلب حشرات نمي توانند بشنوند شما مي توانيد تا آن جا كه دوست داريد سر وصدا راه بيندازيد ولي يك مگس يا زنبور ويا مورچه صدايتان را نخواهد شنيد اما به نظر مي رسد بسياري از حشرات كه آهنگ مي نوازند گوش هايي دارند كه آن را مي شنود گوش جيرجيرك يا زنجره روي پاهاي جلوش قرار دارد .

چرا عنكبوت حشره نيست ؟

ساختمان بدن عنكبوت با ساختمان بدن حشره تفاوت دارد مثلا تمام حشرات شش پا دارند ولي عنكبوت ها داراي هشت پا هستند اغلب حشرات بال دارند ولي عنكبوت ها اصلا بال ندارند بدن يك حشره به سه قسمت تقسيم شده در حالي كه بدن عنكبوت به دو قسمت تقسيم شده است .

آيا اگر كرم خاكي را دو قسمت كنيم مي ميرد ؟

بستگي به اين دارد كه بدن كرم خاكي از كجا قطع شده است . اگر فقط سر كرم خاكي قطع شده باشدممكن است ترميم يابد اگر دم كرم خاكي قطع شده باشد ممكن است دم جديدي رشد كند ولي اگر كرم به دو قسمت مساوي تقسيم شود خواهد مرد .

چرا بعد از آمدن باران كرمهاي خاكي در روي زمين ظاهر مي شوند ؟

كرمهاي خاكي از طريق پوست بدنشان تنفس مي كنند بنا براين وقتي كه آب فضاهاي خالي زمين را پر مي كند كرمهاي خاكي براي نفس كشيدن به سطح زمين مي آ يند .

آيا گيا هان مي خوابند ؟

گياهان واقعا به خواب نمي روند ولي استراحت مي كنند براي مثال گياهان سبز وقتي كه در حال ساختن غذا نيستند استراحت مي كنند يكي از ساعات استراحت گياهان سبز هنگام شب است زماني كه هوا سرد مي شود نيز گياهان استراحت مي كنند بسياري از درختان مانند بعضي از درختاني كه شما مي شناسيد تمام طول زمستان را استراحت مي كنند .

چرا درختان در زمستان نمي ميرند ؟

آيا شما توجه كرده ايد كه بسياري از گلها وقتي كه زمستان فرا مي رسد مي ميرند ؟ گلها به علت سرما زدگي از بين مي روند ولي يك درخت سالهاي متمادي زندگي مي كند زيرا مي تواند در هواي سرد ازخود محافظت كند بعضي از درختان مانند بلوط ونارون آب وغذا را از برگهايشان بيرون مي كشند سپس اين برگ ها به روي زمين مي افتند بعد از برگريزان شما مي توانيد در انتهاي برگ اثرات چوب پنبه اي محل قطع آن را ببينيد همچنين در روي شاخه ها ي درخت محل هاي قبلي برگ ها طوري بسته مي شوند كه درخت نتواند آب از دست بدهد اگر شما از نزديك نگاه كنيد ممكن است بتوانيد سوراخ هاي كوچك تنفسي را در روي پوست درخت ببينيد .درخت در تمام طول زمستان از طريق اين سوراخ ها تنفس

 مي كنند . شيره ي گياهي كه به علت غذاي موجود در آن غليظ شده است به قسمت هاي پايين درخت مي رود درخت تا وقتي كه بتواند غذاي بيش تري توليد كند به وسيله ي اين غذا به زندگي ادامه مي دهد پوست درخت مانند يك پتو است كه شيره ي گياهي را از سرما زدگي حفظ مي كند.

آيا گياهان بدون خاك مي توانند رشد كنند ؟

بله گياهان اگر آب همراه با مواد معدني كه با آن مواد غذايي مي سازند دريافت نمايند مي توانند بدون خاك رشد كنند بسياري از گياهان در زير آب مي رويند موادي كه اين نوع گياهان براي رشد خود به آن ها احتياج دارند در همان جا يافت مي شوند .

چرا آسمان آبي است ؟

رنگ آبي يكي از رنگ هاي موجود در نور خورشيد است نور خورشيد همچنان كه از ميان هوا مي تابد پخش مي شود ومي شكند قسمت آبي رنگ نور خورشيد بيش تر از ديگر رنگها مي شكند وهمين باعث مي شود تا آسمان آبي به نظر آيد .

چرا آب آبي رنگ به نظر مي آيد ؟

آب درست مانند يك آينه رنگ آسمان را منعكس مي كند اغلب اوقات رنگ آسمان آبي است بنا براين آب رنگ آبي را منعكس مي كند هنگامي كه آسمان ابري است آب بيش تر خاكستري رنگ به نظر مي آيد بعضي اوقات وقتي كه گياهان ريز سبز رنگ بسيار زيادي در آب وجود دارند آب سبز رنگ ديده مي شود

تگرگ چگونه پديد مي آيد ؟

تگرگ باران يخ بسته است گاهي اوقات قطرات باران ضمن باريدن از ميان هواي بسيار سرد عبور مي كنند اگر قطرات كوچك باشند به صورت مخلوطي از باران وتگرگ مي بارند واگر قطرات بزرگ باشند تگرگ مي شوند . تگرگها معمولا قبل از رسيدن به زمين با چندين بار رانده شدن به داخل هواي سرد با لايه هاي يخي پوشانده وكاملا بزرگ مي شوند . بعضي از تگرگها به بزرگي ليمو هستند .

برف چگونه پديد مي آيد ؟

برف به وسيله ي بخار آب موجود در هوا پديد مي آيد يعني بخار آب در ابتدا بدون تبديل شدن به قطرات باران به سرعت يخ مي زندوابرهايي از كريستالهاي يخي به وجود مي آورد دانه هاي برف گاهي اوقات از يك كريستال وبعضي وقتها نيز از چندين كريستال به هم چسبيده تشكيل شده اند اگر شما در يك روز برفي بيرون از خانه بوديد دانه هاي برف را تماشا كنيد .امكان دارد بتوانيد بعضي از اين كريستال هاي زيبا را كه بر روي زمين مي نشيند ببينيد ولي شما دو كريستال مشابه پيدا نخواهيد كرد

بزرگي خورشيد چقدر است ؟

خورشيد آنقدر بزرگ است كه مي توان يك ميليون توپ به اندازه كره زمين را درآن جاي داد ولي خورشيد در چنان فاصله دوري نسبت به ما قرار گرفته است كه بسيار كوچك به نظر مي رسد اگر يك هواپيما ي جت با سرعت 600 مايل در ساعت وبدون توقف پرواز كند حدود هيجده سال طول مي كشيد تا به خورشيد برسد خورشيد در حدود 93 ميليون مايل از زمين فاصله دارد .

 

بزرگي ماه چقدر است ؟

كره ي زمين پنجاه برابر بزرگ تر از كره ي ماه است اگر شما مي توانستيد يك چوب را از مركز كره ي ماه عبور بدهيد به يك چهارم چوبي كه از مركز كره ي زمين گذشته بود احتياج مي داشتيد .

چرا من بعضي مواقع كه فلزات يا مردم را لمس مي كنم شوكه مي شوم ؟

وقتي كه شما بر كف اتاق به خصوص روي يك فرش پشمي راه مي رويد الكتريسيته بر روي كفش هايتان جمع شده در سطح خارجي بدنتان پخش مي گردد سپس وقتي كه شما چيزي را لمس مي كنيد كه مي تواند الكتريسيته را به آساني دريافت كنداين الكتريسيته به سرعت به آن چيز وارد مي شود اين عمل جرقه ي بسيار كوچكي به وجود مي آورد كه شما آن را به عنوان شوك احساس مي كنيد .

چرا تانكر هاي بنزين زنجيري دارند كه بر روي زمين كشيده مي شود ؟

كاميون ها نيز به هنگام حركت بر روي جاده الكتريسيته جمع آوري مي كنند اگر اين الكتريسيته از كاميون به چيز ديگري وارد شود جرقه اي ايجاد خواهد كرد به وجود آمدن حتي يك جرقه ي كوچك در نزديكي كاميوني پر از مواد سوختي خطرناك است اين زنجير اجازه مي دهد تا الكتريسيته از كاميون به زمين وارد شود به نحوي كه هيچ جرقه اي پديد نيايد .

اگر ما گرفتار رعد وبرق بشويم چكار بايد بكنيم ؟

سعي كنيد به داخل يك ساختمان يا اتومبيل برويد ودر آن جا بمانيد اگر در يك مزرعه هستيد از هر نوع حصار سيمي يا ماشين آلات دور شويد اگر در نزديكي شما ساختماني وجود ندارد سعي كنيد به زير يك صخره يا برآمدگي برويد در جاي مرتفع يا در زير درخت تنها نايستيد به شنا نرويد ودر يك قايق كوچك روي درياچه نمانيد .

سراب چيست ؟

در وسط يك بيابان در حالي كه دور تادورتان را شن فرا گرفته شما ممكن است درياچه اي را ببينيد كه واقعا در آن جا نيست به چنين چيزي سراب مي گويند . علت اين است كه هر لايه هوا بر روي يك بيابان اغلب رقيق تر از لايه بالا تر است سطح بالايي اين لايه هوا ممكن است مانند يك استخر آب شبيه به يك آينه عمل كند اين كار باعث مي شود تا شما فكر كنيد كه در حال نگاه كردن به يك درياچه ايد .

انعكاس صوت چيست؟

اگر صدا به يك سطح صاف وسخت برخورد كند ممكن است مانند يك توپ ماهوتي به عقب برگردد سپس ما صدا را براي بار دوم مي شنويم وآن را انعكاس صوت مي ناميم دربعضي

نقاط انعكاس صوت چنان از دور دستها مي آيد كه ما مي توانيم تمام يك جمله را دوباره يشنويم .  

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم دی 1390ساعت 14:45  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

آيا مي دانيد

چرا بايد غذا بخوريد؟

شما غذا مي خوريد كه زنده بمانيد ورشد كنيد اشياي بي جان احتياج به غذا ندارند چون رشد نمي كنند وفاقد حركتند بنا براين نياز ندارند كه نيرو مند وسالم باشند ولي شما غذاهاي خوب رامي خوريد وبه بدنتان غذايي را كه احتياج دارد مي دهيد تا به اين وسيله رشد كنيد وقوي شويد .

چرا بعضي وقت دل درد مي گيريد ؟

هضم بعضي از غذاها براي معده دشواراست مثلاهضم سيب كا ل براي معده ي شما بيش از اندازه مشكل است بنابراين ماهيچه هاي معده خسته مي شوند وبعد از مدت زيادي كار كردن روي چنين غذاي سفتي  درد مي گيرند همچنين اگر شما قبل از بلعيدن، غذايتان رابه خوبي نجويد ماهيچه هاي معده تان درد خواهند گرفت اگر معده تان مجبور باشد كه براي نرم كردن تكه هاي بزرگ غذا مدت طولاني كار كند شما احساس درد خواهيد كرد . اگر شما در هنگام غذا خوردن زياد صحبت كنيد گاهي اوقات به همراه غذا مقداري هوا مي بلعيد اين هواي درون معده شما را ناراحت مي كند .يك نوزاد اگر خيلي تند شيشه ي شيرش را مك بزند دچار اين نوع دل درد مي شود

چراشما بايد اينقدر بخوابيد ؟

وقتي كه شمايك روز طولاني وسر گرم كننده را مي گذرانيد بدنتان خسته مي شود در شب هنگامي كه مي خوابيد بدنتان دوباره تازه ونيرومند مي شود وقتي كه شما به اندازه ي كافي خوابيده باشيد بايد در موقع بيدار شدن احساس نشاط بكنيد .ولي به خاطر داشته باشيد كه شما بيش تر از يك فرد با لغ به خواب احتياج داريد زيرا هنوز در حال رشد كردن هستيد شما بيشتر رشدتان را در حا ل خواب انجام مي دهيد يك دختر يا پسر در هر شب به 10تا 12ساعت خواب احتياج دارد .

 چرا بايد دندان هاي خود را مسواك بزنيد ؟

بعضي از غذاها در بين فضاهاي بين دندان ها مي چسبند در دهان شما هميشه ميكروب وجود دارد وقتي اين ميكروب ها به غذاي بين دندان ها دست يا بند،آن را فاسد مي كنند اين عمل مايعي را به وجود مي آورد كه

 مي تواند يك سوراخ يا حفره در دندانتان ايجاد كند . يك دندان پزشك بايد اين حفره را پر كند در غير اين صورت شما دندان درد خواهيد گرفت .اگر مي توانيد بعد از هر غذا دندان ها يتان را مسواك بزنيد .مسواك ذرات غذاي بين دندان ها را خارج مي كند .اگر شما نمي توانيد بعد از غذا خوردن دندان هايتان را مسواك بزنيد پس دهانتان را بشوييد ،به خصوص بعد از اين كه غذاي شيرين خورده با شيد . يك دهان تميز به داشتن

 دندان هاي قوي وسالم كمك مي كند .  

  چرا دندان هاي شيري مي افتند ؟

دندان هاي شيري شما يكي يكي مي افتند زيرا اين دندان ها به وسيله ي دندانهاي جديدي كه در زير آن ها در حال رشد كردن هستند فشار داده مي شوند حتي هنگامي كه شما خيلي بچه بوديد ، دسته ي دوم دندان هايتان در زير دندان هاي شيري تقريبا در حال رشد كردن بوده اند و وقتي كه شما غذا را مي جويديد ،دندان هاي شيريتان بر دندان هاي در حال رشد فشار مي آوردند واين عمل به رشد دندان هاي جديد كمك مي كرد . شما بايد از دندانهاي شيريتان تا وقتي كه خودشان نيفتاده اند مواظبت كنيد دندان هاي شيري ، دندان هاي جديد را تا وقتي كه آماده ي بيرون آمدن شوند محافظت مي كنند . دندان هاي جديد بايد درتمام طول زندگي شما دوام بياورند .

چرا ناخن گرفتن ومو كوتاه كردن درد ندارد ؟

تنها قسمت زنده ي ناخن يا مو در ريشه ي آن است كه در پوست قرار دارد . قسمت هاي ديگر مرده اند بنا براين وقتي چيزي مو يا ناخنتان را لمس مي كند ،شما ممكن است آن را احساس كنيد ،ولي فقط در قسمت ريشه .

همچنان كه ناخن ومو رشد مي كنند وبلند تر مي شوند قسمت هاي كهنه ي مرده را به خارج مي رانند اين ها قسمت هايي هستند كه ما كوتاه مي كنيم و بنا براين احساس درد نمي كنيم .

چرا ما پليس داريم ؟

ما براي اين پليس داريم كه از ما حمايت كنند ومراقب با شند كه مردم قوانين را رعايت نمايند .آيا شما پليسي رابه هنگام دور كردن بچه ها از يك منطقه ي خطرناك ديده ايد ؟ او آن ها را از صدمه ديدن حفظ كرده است .

آيا شما پليسي را در حال دادن برگ جريمه به يك راننده ديده ايد ؟ اين راننده قانون شكني كرده و مي توانسته است به خودش ياشخص ديگري صدمه بزند .

چرا در زمستان پرندگان به طرف جنوب پرواز مي كنند ؟

وقتي كه زمستان مي آيد بسياري از پرندگان نمي توانند غذايشان را پيدا كنند .بنا براين همين كه هوا شروع به سرد شدن مي كند ،آن ها به طرف جنوب كه هوا گرم تر است پرواز مي كنند در آن جا خورشيد در هر روز مدت طولاني تري مي درخشد ومقدار زيادي غذا براي خوردن وجود دارد .وقتي كه پرندگان مسافت هاي طولاني بين خانه هاي تابستاني وزمستاني را مي پيمايند ومراجعت مي كنند ،مي گوييم اين پرندگان مهاجرت كرده اند .

چرا پرندگان منقارهاي متفاوتي دارند ؟

به نظر مي رسد شكل منقار هر پرنده فقط براي نوع زندگي كه آن پرنده مي گذراند متناسب است .پرندگاني كه كرم مي خورند داراي منقارهايي هستند كه مي تواند براي جست وجوي غذا زمين را حفر كند وپرندگاني مانند قرقي كه موش مي خورند ، منقارهاي تيز وسخت دارند كه مي تواند بدن موش را پاره كند يك پرنده از منقارش براي به دست آوردن غذا ،ساختن خانه ، غذا دادن به بچه ها ويا جنگيدن استفاده مي كند .

مار بدون داشتن پا چگونه مي تواند حركت كند ؟

مار در حقيقت با چين دادن پوستش حركت مي كند .دانشمندان فكر مي كردند كه مار با حركت دادن دنده هايش مي خزد ،ولي دوربين هاي مخصوص اشعه ايكس نشان دادند كه هيچ دنده اي حركت نمي كند وفقط همچنان كه مار بدنش را از يك طرف به طرف ديگر خم مي كند ،پولك ها يا صفحات روي شكم جانور هستند كه حركت مي كنند لبه ي خارجي پولك ها به زمين چسبيده است ومانع از لغزيدن مار به عقب مي شود .

گياهان چگونه تنفس مي كنند؟

بيش تر گياهان هوا را از طريق منافذ ريزي كه در روي برگ ها وجود دارند دريافت مي كنند اين منافذ معمولا در زير برگ قرار گرفته اند .يك گياه سبز براي ساختن غذا بايد هوا را به درون خودش وارد كند .هوا همچنين از اين منافذ خارج مي گردد هواي خارج شده داراي گازهايي از هواست كه مورد استفاده ي گياه قرار نگرفته است .اين هوا امكان دارد داراي اكسيژن اضافي نيز باشد زيرا يك برگ سبز وقتي كه در حال ساختن غذاست اكسيژن پس مي دهد .هوا در تمام مواقع از ميان اين منافذ داخل وخارج مي گردد .

چرا گياهان ريشه دارند ؟  

بسياري از درختاني كه ما مي بينيم در اطرا فمان در حال رشد هستند ،ريشه دارند .كار ريشه ها گرفتن آب ومواد معدني از خاك است .از ريشه هاي اصلي ريشه هاي كوچك تري به نام ريشه هاي فرعي در خاك فرو

 مي روند اين ريشه ها ي فرعي آب را جذب مي كنند . يك درخت بدين طريق آب مي نوشد .درختي كه

 ريشه هايش را از دست داده باشد به زودي مي ميرد . بسياري از گياهان، مانند هويج ، غذاي اضافه اي را در ريشه هاي خود ذخيره مي كنند كه در طول زمستان به مصرف مي رسد . اين ريشه ها همچنين گيا هان را به نحوي در زمين محكم نگه مي دارند كه باد نتواند آن ها را از جا بكند . درخت هاي بزرگ ريشه هاي بسيار

 نيرو مندي دارند .

يك دانه چگونه به يك گياه تبديل مي شود ؟

دانه مي تواند به گياه تبديل شود ،زيرا در درون خود يك گياه جديد كوچك دارد . شما اگر دانه ي لوبيا سبز را دو قسمت كنيد مي توانيد اين گياه جديد را ببينيد .در يك سر ساقه دو برگ ريز تا شده وجود دارد كه محكم به يكديگر چسبيده اند . آن ها به يك ساقه ي كوتاه وضخيم منتهي مي گردند .هنگامي كه دانه ها به اندازه ي كافي گرم مي شوند وآب كافي دريافت مي كنند ،اين ساقه ي كوچك ،ريشه اي به درون زمين مي فرستد .

ما چه چيز هايي از گياهان به دست مي آوريم ؟  

 ما به قدري فرا ورده هاي گوناگون از گياهان به دست مي آوريم كه هيچ كس نمي تواند تمامي آن ها را بداند .ما آموختيم كه غذا را از گياهان به دست مي آوريم .ما ميوه ها وسبزي جات را هر روز مي بينيم ، شير وتخم مرغ از حيواناتي به وجود مي آيند كه از گياهان تغذيه مي كنند . منشا هر چيزي كه ما  مي خوريم به جز آب ونمك  مي تواند به گياهان برگردد . گياهاني هستند كه پارچه ي لباس وپيراهن ما را تا مين مي كنند .همچنين گياهان به ما چوب وكاغذ ولاستيك مي دهند زغال سنگ از جنگل هايي درست شده است كه ميليون ها سال قبل روييده بودند نفت از گياهان وحيوانات ريزي به وجود آمده است كه در زمان هاي بسيار دور در درياهاي كم عمق زندگي مي كردند .

هوا چيست ؟

هنگامي كه شما نفس عميق مي كشيد ،در حال وارد كردن هوا به شش هايتان هستيد شما نمي توانيد آن را ببينيد بچشيد يا ببوييد ،ولي هوا در تمام پيرامون شما وجود دارد هوا بيش تر از دو گاز اكسيژن ونيتروژن تشكيل شده است . موجود جاندار ،حيوان يا گياه ، براي زنده ماندن به اكسيژن احتياج دارد در هوا آب نيز وجود دارد اين آب ،ابر ومه و باران و برف را مي سازد .هوا مانند يك پتو دور زمين را پوشانده است .در نزديكي سطح زمين هوا متراكم است ،زيرا هواي بالايي در حال وارد كردن فشار به آن است در ارتفاعات بالا هوا رقيق تر مي شود

سايه چيست ؟

سايه جايي است كه نور خورشيد نمي تواند به آن برسد .وقتي كه شما بر روي ديوار تصاوير سايه اي مي سازيد با استفاده از دست هايتان باعث مي شويد كه نور خورشيد به ديوار نرسد .

چرا سايه ي من بلند وكوتاه مي شود؟

اگر شما در زير نور چراغ بايستيد سايه تان فقط يك گردي كوچك در اطراف پاهايتان است ،اما اگر موقعي كه هوا تاريك است در يك جاي روشن بايستيد ،سايه تان ممكن است تمام عرض خيابان را بپوشاند . زاويه اي كه از آن جا ، نور بر روي شما مي تابد اين اختلاف را به وجود مي آورد .اگر نور از بالا بر روي شما بتابد ،سايه تان كوچك خواهد بود ،اگر نور از يك زاويه ي پايين تر به شما برخورد كند ، سايه تان بلند تر خواهد بود .بنابراين هنگام ظهر سايه تان كوتاه تر از هنگام طلوع يا غروب خورشيد است .   

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم دی 1390ساعت 14:42  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

                                         بسم الله الر حمن الر حيم

ارزش اعمال به نيات وسرانجام آن است .

خدا را در خلوت ياد آر وعبادت را خواب خود كن وگرسنگي را قوت خويشتن .

با زياد خوردن ونوشيدن قلب خود را مكش .

هر كس روزه مي گيرد هر گاه توان خودداري از دروغ وبدگويي را نداشته باشد روزه اش قبول نخواهد افتاد .

احترام به كهنسال احترام به خداست .

نيك ترين صدقه ها آنست كه دست راست ببخشد ودست چپ از آن بي خبر باشد .

بهترين صدقه ها سخني است كه از قلب برخيزد وقلب آن را باز گويد تا دردهاي دردمندان را تسكين بخشد .

غيبت كردن باطل كننده ي روزه ووضو است .

آن كس كه ذره اي غرور در دل دارد پاي به بهشت نخواهد نهاد .

سخاوتمند به خداوند ومردم وبهشت نزديك است واز دوزخ دور است وبخيل از خداوند ومردم وبهشت دور است . جاهل سخاوتمند نزد خداوند از داناي بخيل محبوبتر است .

صدقه اي كه پوشيده بماند خشم خدا را آرام مي كند .

نماز روشني بخش قلب است وصدقه نشان ايمان وپرهيز از گناه نشانه جلال تمام .

دست به زدن بلند نكنيد واز تصاحب حرام وناباب پرهيز نماييد نيك ترين بندگان خداوند آنانند كه ذكر خدا كرده وسخن از او مي گويند ومنفورترين بندگان آنانند كه تفرقه انداخته سخن كاذب مي گويند ودر پي ملوث كردن نيكي هستند .

توانگري در فراواني مال دنيوي نيست بلكه از فكر قانع است .

بر امت خويش از شكم پرستي پرخوابي بيكاري وبي ايماني بيش از هر چيز مرا بيم آيد .

آنكه مردم را برزمين مي زند قوي ونيرومند نيست بلكه آنكس نيرومند است كه خشم خود را فرو نشاند .

فروتني وادب از نشانه هاي پرهيز كاري ودينداري هستند .

حلم وفروتني دو شعبه از ايمان هستند وسخن گزاف ومبالغه دو چشمه از تزوير ورياكاري .

هرگاه سه تن گردهم آمدند دو تن آنان نبايد بدون استماع سومي باهم نجوا كنند زيرا كه اين موجب آزردگي سومي مي گردد .

هرگز مردگان را به بدي ياد نكنيد .

هماره به ياد داشته باشيد نابود كننده ي لذائذ وخوشي ها را كه همان مرگ است .

هيچ يك از شما نبايد به خاطر مصائب دنيوي طلب مرگ كند ليك هر گاه كسي في الواقع خواهان مرگ باشد بگويد:خداوندا مرا آنقدر زنده نگه دار تا حيات به من روي خوش نشان دهد وزماني مرگ را به من عطا كن كه مردن من به از زيستن باشد .

خنده ي فراوان دل را بميراند .

تامل وتعمق در قبول مسؤليت ها موجب خوشايند خداست .

آنكه هر روز پيشرفت مي كند راهي بس طولاني تا به مقصد دارد .

بدانيد كه اعمال شما به شما باز خواهد گشت وخود به وجود آورنده مجازات خود خواهيد شد .

عاليقدر تر از همه مردم كسي است كه در آنچه بدو مربوط نيست مداخله نكند .

بيماري مؤمن كفاره گناهان اوست .

از شش چيز بايد پرهيز نمائيد تا كه من راهبر شما در فردوس باشم . هر گاه لب به سخن مي

گشاييد جز راست هيچ نگوييد هر گاه عهد مي كنيد وفاي عهد نماييد امانت دار باشيد در فكر وعمل پاك باشيد دست به منظور زدن بالا نبريد وآنچه را كه حرام ونجس است بر نداريد .

جمال مرد به فصاحت زبان اوست .

از حسد دوري كنيد زيرا كه اعمال نيك را بسان خوره خورده واز بين مي برد .

حرمت مال مسلمان چون حرمت خون اوست .

آنكه نه بهر خود كار كرده ونه براي ديگران اجري از خدا دريافت نخواهد كرد .

هرگز نميرد آنكه عمر به آموختن دهد .

آفت دانش فراموشي واتلاف دانش سپردن آن به نا اهل است .

حياي واقعي سرچشمه نجابت است .

از جمله امت من كه پاي به بهشت خواهند نهاد كساني هستند كه به فال معتقد نبوده وچون افراد جاهل به طلسم روي نمي آورند و تمامي اميد واطمينان خود را به خدا مي سپارند .

شادي خدا در شادي پدر است و نا رضايتي خداوند در نارضائي پدر .

مي خواهيد كه شما را از عمل بهتر ازروزه وبهتر از احسان ونماز آگاه نمايم؟ ايجاد صلح بين دو تن .

 دعايي كه بين اذان واقامه كنند رد نشود .

مغرور وآنكس كه به خشونت سخن گويد پاي به بهشت نخواهد نهاد

همه كس بر حسب اخلاق وكردارش پيشرفت مي كند .

در آخر زمان مردم دروغگو خواهند شد و آنچنان حكايتي خواهند گفت كه نه خود ونه اجداد شما نشنيده ايد پس از آنها حذر كنيد تا گمراهتان نسازد وبه ستيزه ومنازعه دچارتان ننمايد .

آنان كه قلب رحيم پاك وصادق داشته باشند به باغ عدن پاي خواهند نهاد .

آنكس نيك ترين مسلمان باشد كه كردارش را خانواده اش بپسندند .

سكوت بيشتر ونيت نيك دو عمل برازنده است .

زن باتقوي بهترين گنج مرد است .

عشق به دنيا ريشه تمام شرارت هاست .

دنيا زندان مؤمن است وبهشت كافر .

احسان وظيفه هر شخص مسلمان است هر كس كه توان احسان ندارد كافيست كه عملي نيك انجام دهد ويا از عمل بد حذر نمايد .

عدالت را بين دو دوست رعايت كردن صدقه است ابراز سخنان پاك وآرامش بخش صدقه است پاسخ گفتن به يك سائل با حلم صدقه است .

تمامي اعمال با انگيزه هاي عامل آنها قضاوت مي شوند ومعيار ارزش عمل انگيزه است .

بعضي از گناهان را نه نماز نه روزه ونه حج وعمره آنرا پاك نمي كنند وتنها مضيقه ي معاش آنرا از بين مي برد .

آنچه را كه حق است بگوييد هر چند كه ممكن است تلخ باشد ومردم را خوش نيايد .

 

 والسلام..............................................................................ومن الله توفيق .

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم دی 1390ساعت 14:40  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

 

برف می بارد؛

برف می بارد به روی خار وخار ا سنگ ؛

آنک ،آنک ،کلبه ای روشن ؛

در کنار شعله ی آتش ؛

قصه می گوید برای بچه های خود عمو نوروز؛

" گفته بودم زندگی زیباست ؛

" گفته وناگفته ،ای بس نکته ها کاین جاست ؛

" آسمان باز ؛

" آفتاب زر ؛

" باغ های گل؛

" دشت های بی در وپیکر ؛

" آمدن ، رفتن ، دویدن ؛

" در غم انسان نشستن ؛

" پا به پای شادمانی های مردم ، پای کوبیدن ؛

" کار کردن ،کار کردن ؛

" آرمیدن ؛

" آری آری ،زندگی زیباست ؛

" زندگی آتشگهی دیرنده پا بر جاست ؛

" گر بیفروزیش ،رقص شعله اش در هر کران پیداست ؛

" ورنه خاموش است وخاموشی گناه ماست ؛

" زندگانی شعله می خواهد ."  صدا در داد عمو نوروز :

" شعله ها را هیمه باید روشنی افروز ؛

" کودکانم ، داستان ما زآرش بود .

روزگاری بود ؛

روزگار تلخ وتاری بود؛

بخت ما چون روی بد خواهان ما تیره ؛

دشمنان بر جان ما چیره ؛

ترس بود وبال های مرگ ؛

کس نمی جنبید ، چون شاخه ، برگ از برگ ؛

سنگر آزادگان خاموش ؛

خیمه گاه دشمنان پر جوش؛

انجمن ها کرد دشمن ؛

تا به تدبیری که در نا پاک دل دارند؛

هم به دست ما شکست ما بر اندیشند .

نازک اندیشانشان ،بی شرم ؛

-که مبا داشان دگر ، روز بهی در چشم؛

یافتند آخر فسونی را که می جستند ...

آخرین فرمان ؛

آخرین تحقیر ...

مرز را پرواز تیری می دهد سامان ؛

گر به نزدیکی فرود آید ؛

خانه هامان تنگ ؛

آرزومان کور ...

ور بپرد دور ؛

تا کجا ؟  تا چند ؟

آه ! ... کو بازوی پولا دین وکو سر پنجه ی ایمان ؟

هر دهانی این خبر را باز گو می کرد؛

چشم ها بی گفتگو یی، هر طرف را جستجو می کرد .

لشکر ایرانیان در اضطرابی سخت درد آور؛

دو دو  وسه سه  به پچ پچ گرد یکدیگر ؛

کودکان بر بام ؛

دختران بنشسته بر روزن ؛

مادران غمگین کنار در ؛

کم کمک در اوج آمد پچ پچ خفته ؛

خلق چون بحری بر آشفته ؛

به جوش آمد ؛

خروشان شد ؛

به موج افتاد ؛

برش بگرفت و مردی چون صدف ؛

از سینه بیرون داد .

" منم آرش "

چنین آغاز کرد آن مرد با دشمن ؛

" منم آرش سپاهی مرد آزاده ؛

" به تنها تیر ترکش آزمون تلختان را اینک آما ده ؛

" کمانداری کمانگیرم ؛

" شهاب تیز رو تیرم ؛

" مرا تیر است آتش پر؛

" مرا باد است فرمانبر ؛

" ولیکن چاره ی امروز ، زور پهلوانی نیست .

" رهایی با تن پولاد ونیروی جوانی نیست .

پس آنگه سر به سوی آسمان بر کرد؛

به آهنگی دگر ، گفتار دیگر کرد :

" درود ای واپسین صبح ،ای سحر بدرود !

" که با آرش تو را این آخرین دیدار خواهد بود .

" به صبح راستین سوگند !

" به پنهان آفتاب مهر بار پاک بین سوگند !

" که آرش جان خود را در تیر خواهد کرد؛

" پس آنگه بی درنگی خواهد ش افکند ؛

درنگ آورد و یک دم شد به لب خاموش ؛

نفس در سینه ها بی تاب می زد جوش ؛

زمین خاموش بود وآسمان خاموش  ؛

تو گویی این جهان را بود با گفتار آرش گوش.؛

به یال کوه ها لغزیدکم کم پنجه ی خورشید ؛

هزاران نیزه ی زرین به چشم آسمان پاشید ؛

نظر افکند آرش سوی شهر آرام ؛

کودکان بر بام ؛

دختران بنشسته بر روزن؛

مادران غمگین کنار در ؛

مرد ها در راه ؛

دشمنانش در سکوتی ریشخند آمیز ؛

راه وا کردند .

کودکان از بام ها او را صدا کردند.

مادران او را دعا کردند ؛

پیر مردان چشم گرداندند .

آرش اما همچنان خاموش ؛

از شکاف دامن البرز بالا رفت؛

وز پی او ؛

پرده های اشک پی در پی فرود آمد .

شامگاهان ؛

راه جویانی که می جستند ،آرش را به روی قله ها ، پی گیر ؛

باز گردیدند ؛

بی نشان از پیکر آرش ؛

با کمان وتر کشی بی تیر؛

آری آری ،جان خود در تیر کرد آرش ؛

کار صد ها صد هزارا ن تیغه ی شمشیر کرد آرش؛

تیر آرش را سوارانی که می راندند بر جیحون  ؛

به دیگر نیمروزی در پی آن روز ؛

نشسته بر تناور ساق گردویی فرو دیدند؛

آنجا را از آن پس ؛

مرز ایران شهر و توران باز نامیدند ؛

آفتاب وماه را در گشت ؛

سال ها  بگذشت ؛

در تمام پهنه ی البرز؛

وین سراسر قله ی مغموم وخاموشی که می بینید؛

وندرون دره های برف آلودی که می دانید ؛

رهگذر هایی که شب در راه می مانند ؛

نام آرش را پیاپی در دل کهسار می خوانند ؛

ونیاز خویش می خواهند .

با دهان سنگ های کوه ، آرش می دهد پاسخ؛

می کند شان از فراز واز نشیب جاده ها ، آگاه ؛

می دهد امید ؛

می نماید راه .

 

( سیاوش کسرایی)

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم دی 1390ساعت 14:36  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

 

جغرافيا

بنگر به جهان همراهم بيا

آشنا بشو با جغرافيا

جغرافي علمي ست كه سازد ما را

با محيط خود كم كم آشنا

از مشرق گويد ، يعني از خاور

گويد از مغرب ،‌يعني از باختر

مشرق آن جايي ست كه گوي خورشيد

بيرون مي تابد از آن پر اميد

وقتي كه به شرق ،‌دست راست ما

اشاره كند ،‌كودك دانا

به سوي مغرب ، دست چپ باشد

آنجا كه خورشيد پايين مي آيد

شمال مي باشد ، اكنون روبرو

جنوب در كجاست ؟مي داني بگو

جويبار

وقتي بيايد ، فصل بهاران

بتابد بر كوه ،‌آفتاب تابان

در نور آفتاب ،‌برف زمستان

زود مي شود آب ،‌مي گردد روان

برف آب شده از راه كوهسار

شود سرازير مانند جويبار

جويبار ها آخر ،‌به هم مي رسند

تا آنكه با هم ،‌يكي مي شوند

مي روند پايين ،‌آنها خيلي زود

مي شوند آخر ،‌مانند يك رود

از بالاي كوه ،‌شود روانه

آيد سوي دشت ،‌آب رودخانه

اين آب جاري ،‌به اين رواني

مي رود كجا ،‌آيا مي داني ؟

مي رود به دشت ،‌مي رود صحرا

تا كه برسد ،‌آخر به دريا

آبرفت و جلگه

وقتي كه رود از ، دشت ها بگذرد

 گل و لاي و شن با خود مي برد

آبرفت مي گويند به اين گل و لاي

مي آرد آن را ،‌رود از هر كجا ي

آبرفتي كه رود ،‌آورد از راه

حاصلخيز باشد براي گياه

آبرفت روي هم شود انباشته

در آخر رود ، نرم و آهسته

 آنگاه مي شود ،‌جلگه نام آن

مثل جلگه ي سبز خوزستان

در خاك جلگه ،‌رويد فراوان

ميوه و سبزي ، گل و گياهان

كشت ديم

وقتي بكارد دانه را دهقان

بنشيند ‌به ، اميد باران

باران مي سازد ،‌زمين را سيراب

مي دهد باران، به دانه ها آب

كشت ديم گويند ،‌دهقانان به اين

وقتي دهد آب ،‌باران به زمين

كشت آبي

اگر در جايي بارش باران

اندكي باشد ،‌نه كه فراوان

مرد دهقان خود ،‌مي كند ياري

زمين خشك را ،‌با آبياري

مي دهد آب به زمين تشنه

تا بروياند ، از زمين دانه

دريا و درياچه

به به ! چه زيبا ،‌دارد تماشا

 در نور آفتاب ،‌امواج دريا

در دريا باشد ماهي فراوان

ماهيگيري هست كار قايق ران

سوار قايق يا كشتي بشو

 از روي دريا به هر جا برو

اين آبها درياست يا كه درياچه

فرق اين دوتا مي باشد در چه ؟

درياها دارند ، راه به يكديگر

 درياچه خشكي ست دورش سراسر

بندر

وقتي بروي با كشتي سفر

 در پايان راه ،‌رسي به بندر

بندر در كجاست ؟كنار دريا

پهلو مي گيرند ،‌در آن كشتي ها

از بندر روند ،‌هم مسافرت

 هم كه باشد آن ،‌جاي تجارت

باشد پر ارزش ،‌كه در يك كشور

هم دريا باشد ، هم چندين بندر

در كشور ما ،‌كشور ايران

سه دريا باشد ،‌اين را تو بدان

خليج فارس و درياي عمان

كه قرار دارد در جنوب آن

در شمال باشد ، درياي ديگر

به آن مي گويند درياي خزر

دو نام داده اند مردمان به آن

درياي خزر يا مازندران

چون بزرگ است و باشد بي همتا

به اين درياچه مي گويند دريا

در هر گوشه و در هر كنار

از اين سه دريا ،‌بندر هست بسيار

بندر عباس و آبادان ، ماهشهر

بندر امام ،‌بوشهر ، خرمشهر

بندر تركمن ،‌نوشهر ، بابلسر

بندر انزلي ، چمخاله رامسر

خواهي بداني ،‌نقشه را بيار

بندر ها را در هر دريا بشمار

منبع:آموزش جغرافیا    شاعر : میترا بصیری

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم دی 1390ساعت 15:21  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

 

*تغذیه سالم برای کودکان دبستانی*

*اسرار فاش نشده دنیا*

*نقش والدین در آموزش فرزندان*

*مطالعه صحیح و موفقیت دانش آموزان*

*وصیت نامه کوروش*

*سخنان بزرگان *

*دانستنی هایی برای کودکان*

*پاسخ به سئوالاتی که بچه ها می پرسند*

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم دی 1390ساعت 15:14  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

 

ریاضی و حل مسئله

آزمون ریاضی ماه مهر۱

آزمون ریاضی ماه مهر 2

آزمون ریاضی آبان ماه

اسلاید آموزشی ضرب سه رقم در سه رقم

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی 1390ساعت 14:5  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

 

*** اصطلا حات جغرافیا ***

***شعری مناسب برای جغرافی ***

*** نقشه ایران***

*** آزمون ماهیانه جغرافیا آذر ماه ***

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی 1390ساعت 14:2  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

بخش ششم 

* همه چیز درباره ی نجوم  

* اطلاعاتی درباره ی سیارات

* غذاسازان بزرگ

*نمونه سوالات فصل اول(موجودات زنده)

* نمونه سوالات فصل دوم ( غذاسازان بزرگ)

* نمونه سوالات فصل سوم ( گیاهان موجودات پر ارزش)

 * دانلود کتاب علوم چهارم دبستان

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

بخش چهارم

بخش پنجم

 

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم دی 1390ساعت 13:50  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

رمز موفقیت دانش آموزان

افت تحصیلی شدیدی در بین دانش آموزان ما به چشم می خورد واز طرفی اظهار بی علاقگی به درس و مدرسه و گاهی هم تنفر از مدرسه در میان دانش آموزان به چشم می خورد.به طوریکه می توان گفت اکثریت به اتفاق دانش آموزان از درس خواندن وکسب علم و دانش لذت نمی برند و جذابیت آن چنانی برای ایشان ندارد.از طرفی پیشرفت علم و صنعت و کامپیوتر و اینترنت و بسیاری از وسایل متنوعی دیگر و جذابیت های کوچه و خیابان دانش آموزان ما را از درس خواندن دور میکند.از این جهت لازم است روش های مطالعه ی جذاب به دانش آموزان معرفی گردد و به ایشان کمک شود تا با علاقه و انگیزه ی بیشتری مشغول به مطالعه شوند.

 

در این مقاله روش مطالعه ی صحیح دانش آموزان در کلاس درس و منزل پیشنهاد شده است.بهتر است شما هم در ابتدای سال این دانش آموزان خود را با این روش آشنا کنید:

1-     پیش خوانی:دانش آموزان عزیز برای اینکه با تمرکز بیشتری درس معلم را گوش دهید تجربه ثابت کرده است پیش خوانی یک روش بسیار عالی است برای ایجاد سؤال در ذهن شما به این ترتیب که اگر قبل از طرح درس جدید توسط معلم یک دور از روی درس مطالعه کرده باشید هر چند سرسری و کم توجه, این کار باعث می شود که یک سری سؤالات بدون جواب یا با جوابهای نیمه تمام , در ذهن شما ایجاد شود و این مطلب انگیزه ی بیشتری به شما میدهد که دنبال جوابهای سؤالاتتان باشید و به همین دلیل با تمرکز زیادی درس را گوش میدهید تا مطلب را خوب بیاموزید.

2-      گوش دادن فعال:اگر شما دانش آموزان از ابتدای سخن معلم کاملا با توجه بخصوص مطالب مقدماتی که شامل عنوان مطلب و هدف از طرح درس و تا آخر را به طور فعال گوش دهید و مرتب مواظب باشید چیزی حواستان را پرت نکند و مطالب مهم را نکته ای خلاصه نویسی کنید به طوریکه زمانی که درس معلم تمام شد در ارزیابی که با خود میکنید صد در صد درس را فهمیده باشید.

3-      سؤال کردن: اگر احتمالا سؤالی یا نکته مبهمی در فهم درس پیش آمد در آخر از معلم سؤال کنید به طوری که هیچ نکته مبهمی در ذهن شما باقی نماند.

4-      خلاصه نویسی:مطالب ذکرشده توسط دبیررابه طورنکته ای خلاصه نویسی کنید.               

5-      خواندن عمیق: در اولین فرصت یک دور از روی خلاصه نویسی های کلاسی و از روی درس کتاب بخوانید  تا مطلب کاملا جا بییفتد و مطالب جا افتاده را به خلاصه نویسی تان اضافه کنید.

6-      حل تمرین و جواب به خودآزمایی: در اولین فرصت یا همان روز عصر در منزل تمرینها را خودتان حل کنید تا به جواب برسید و اگر احتمالا زود به جواب نرسیدید نا امید نشوید بلکه که راه های مختلف را امتحان کنید  یک عامل بسیار مهم افت تحصیل شما دانش آموزان هم اکنون این مطلب است که  هرروز درس فردارانمی خوانیدتمرینهای مربوطه رادراولین فرصت حل کنید تازمانی که هنوز صدای درس معلم درگوش شما زمزمه می کند و مطالب گفته شده درکلاس درحافظه ی شما هست بنشینید و شروع به حل تمرینات کنید می بینید که زودتر و راحت تر می توانید جواب تمرین ها را بدست آورید. اگر توجه کنید پی می برید که این بار نصف زمان همیشه را صرف حل تمرینات و فهم درس نموده اید و فهم بهتر و سریع تر باعث می شود از درس خواندن خود لذت ببرید و خود را باور کنید.در نتیجه اگر در کلاس تمرینی مطرح شود و شما می توانید جوابگوی آن باشید و این باعث تشویق شما می شود خود انگیزه ای است برای تلاش بیشتر و پیشرفت و ادامه کار که این همان مطلب ماست برای بدست آوردن موفقیت کامل دراین جهت لازم است یک برنامه درسی روزانه برای خود بنویسید بطوری که درهر روز سه ساعت اول مطالعه رابه درسهای امروز اختصاص دهید و یک الی دو ساعت را به مرور درسهای فردا اختصاص دهید ؛ زیرا دروس فردا درطول هفته ی قبل کاملاخوانده شده اندواحتیاجی به خواندن کامل نیست بلکه یک مرورکلی همه مطالب رابه سطح حافظه ی شمامی آورد و قابل دسترسی است .  بهتراست ساعت مرور یا اول صبح باآخرین ساعت مطالعه شب باشدکه قابل دسترس بیشتر می باشد برای بدست آوردن نتیجه کامل ازروش مطالعه وبرنامه ریزی ولازم است.

موارد زیر را در مورد تغذیه و خواب خود رعایت نمایید:

1-صبح ها حتماًصبحانه کامل میل کنید(زیراشمامی دانیدکه درشب لااقل بعداز6ساعت استراحت ، قندخون به شدّت پایین می آید و یکی از مهمترین موادّ لازم برای یادگیری کامل است.

2-ظهر نهار را به موقع میل نمایید(اگرنهار دیر شود به همین ترتیب زمان شام و خواب هم به تاخیر می افتد و در نتیجه صبح میل به صبحانه ندارید و بسیارکسل وخسته هستید.

3-شام را حداقل دو ساعت قبل از خواب میل نمایید تا بتوانید صبح سرحال و شاداب از خواب بلند شوید و احساس کسالت و ناراحتی نکنید(خواب شمابایدحداقل 6ساعت حداکثر8ساعت درشبانه روزباشد)

4- سعی کنید خواب بعدظهرراداشته باشید.

منبع: moshawereh2.pib.ir

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم دی 1390ساعت 21:26  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

 

نقش والدین در آموزش فرزندان

به این سئوالات صادقانه جواب بدهید؛

چقدر فرزندتان را  می شناسید؟

در 24 ساعت، چند دقیقه برای رسیدگی به تکالیف او اختصاص می دهید؟

آیا همه خانواده‌ها درباره رویدادهای روزمره گفت و گو می‌کنند؟

آیا لحن گفت و گو مثبت و حمایت‌گرانه است؟

آیا روش مشترکی برای آموزش فرزندتان دارید؟

چقدر از رفتار فرزندانتان مانند شماست؟

جایگاه فرزند در خانواده شما کجاست؟

از میان نهادهای موجود در هر جامعه، خانواده از نظر تعداد کوچکترین، ولی از نظر اثربخشی مهمترین نهاد اجتماعی است. رشد و تعالی، فرهنگ‌پذیری، ثبات شخصیت و تعادل روانی انسان در درون خانواده شکل می‌گیرد. هیچ جامعه‌ای نیست که ادعای سلامت کند اما از خانواده‌های ناسالم تشکیل شده باشد.

برخورداری از آموزش صحیح در خانواده که نخستین پایگاه آموزشی به شمار می‏رود به فرد کمک می‏کند و به او این فرصت را می‏دهد که در اجتماع موفق و قابل احترام باشد خانواده مأمن آسایش و آرامش و آبراه کوچکی است که فرد را به اقیانوس جامعه پیوند می‏دهد. خانواده‏ها بر اساس نحوه هماهنگی در نحوۀ آموزش فرزندان به دو الگوی اصلی تقسیم می‏شوند:

الف: خانواده‏های یک قطبی (هماهنگ): پدر و مادرانی که در آموزش فرزندان به گونه‏ای یکپارچه و متحد عمل می‏نمایند و انتظاراتی تقریباً یکسان ومشخص از فرزندانشان دارند، فرزندان در یک مرکز مدیریت واحد قرار می‏گیرند و به روشنی می‏دانند که دیگران از آنها چه انتظاراتی دارند

ب: خانواه‏های دو قطبی (ناهماهنگ): پدر و مادر در سیاستهای آموزش خودشان هماهنگی و وحدت نظر نداشته و روحیه‏ای بنام «تعارض» برای فرزندان بوجود می آید. «تعارض» یک اصطلاح روانشناسی و یک وضعیت بد روانی است. زمانی که دو مسئله در عرض هم قرار گیرند که از جهت شدت کیفیت و تقویت هر دو جاذبه و دافعه‏شان یکسان باشد و فرد ناچار باشد یکی را انتخاب کند. بسیار وضعیت دشواری را ایجاد می‏کند. چرا که امکان چشم پوشی از یک طرف بسیار دشوار می‏نماید. چنین مسئله‏ای در خانواده‏های دو قطبی دیده می‏شود.

جهت رسیدن به یک روش یکپارجه و مشترک باید نکات کلیدی زیر را رعایت کنیم.

1. والدین برای کودکان خود سرمشق به شمار می‌روند و این سرمشق‌ها تعیین می‌کند که کودکان به چه چیزهائی اهمیت می‌دهند.بررسی‌ها نشان می‌دهند کودکان زمانی در مدرسه عملکرد خوبی دارند که والدین آنها ملاک‌های تحصیلی واقع‌بینانه‌ای را برایشان تعیین کرده باشند. احساس مسئولیت نسبت به قوانین اجتماع و مشارکت در فعالیت‌های مناسب اجتماعی الگوی مؤثری جهت یادگیری احساس مسئولیت در کودکان است. لازم است به والدین یادآوری شود که تنوع فعالیت‌ها در زمینه‌های اجتماعی، آموزشی و تفریحی برای کودکان مفید است و کار مدرسه نباید لزوماً جایگزین این فعالیت‌ها شود در این رابطه والدین می‌بایست برنامه منظمی را برای خانواده طراحی کنند.

2. بیشترین بهره را کودکان از رابطه‌ای می برند که از لحاظ کلامی غنی و از نظر عاطفی حمایت‌گرانه باشد. معمولاً هر چه کودکان بزرگ‌تر می‌شوند مدت زمانی که با والدین گفت و گو می‌کنند کاهش می‌یابد. برنامه‌های روزمره مانند صرف شام همراه با آرامش می‌تواند فرصت مناسبی برای گفت وگو اعضاء خانواده باشد. وابستگی عاطفی پایدار و منسجم میان والدین و فرزندان که با ابراز محبت جلوه می‌کند به مناسبات کودک با محیط خارج استحکام بیشتری می‌بخشد و باعث ایجاد نگرش‌های مثبت در مدرسه و در امر یادگیری می‌شود.والدین بهتر است شنوندگان خوبی باشند و گفت‌ و گوی ناچیز روزمره را به مکالمه‌ای غنی میان افراد خانواده مبدل سازند. خانواده‌های پر مشغله ممکن است عادت گفت و گو را از دست بدهند. می‌توان از والدین خواست که هر روز حداقل دقایقی را به گفت و گوی خصوصی با فرزند خود اختصاص دهند و بدون حضور دیگر اعضاء خانواده به دقت به حرف‌های فرزند خود گوش کنند. باید به آنها نشان داد که این لحظات ارزشمند و گرانبها است.

۳. الگوهای معین زندگی خانوادگی در توانائی یادگیری کودک در مدرسه مؤثر است.برنامه آموزشی خانه از جمله روابط، رفتارها و الگوهای خانواده بیش از وضعیت اقتصادی خانوادگی زمینه‌ساز موفقیت تحصیلی دانش‌آموز است. خانواده‌هائی که محیطی تشویق‌آمیز و حمایت ‌گرایانه همراه با کنترل منطقی را در پیش می‌گیرند ناسازگاری‌های دوران متفاوت رشد فرزند خود را به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهند. دیدارهای خانوادگی از کتابخانه‌ها، موزه‌ها، باغ‌وحش‌ها، مکان‌های تاریخی، فعالیت‌های فرهنگی، مطالعه گروهی در خانه، نظارت بر تماشای تلویزیون و تحلیل مشترک برنامه‌های آن، نظارت بر گروه همبازی‌ها و همسالان فرزند و شرکت در بازی‌ها و گروه‌های دوستانه از جمله الگوهای مثبت زندگی خانوادگی است که توانائی یادگیری در مدرسه را به حداکثر می‌رساند.

4. کودکان زمانی در مدرسه در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند که والدین مرزی قابل پیش‌بینی برای زندگی آنها تعیین کنند. والدین باید در عین حالی که فرزندان خود را به داشتن استقلال تشویق می‌کنند بر نحوه استفاده مثبت فرزندان خود از این آزادی‌ها نیز نظارت داشته باشند. کودکان این والدین با جدول زمان‌بندی شده تکالیف، فهرست لوازمی که در اختیارشان است، وقت مطالعه، وقت بازی و ... مواجه هستند. همه این‌ها تحت یک برنامه مشخص است. بنابراین فرزندان به این روش خو می‌گیرند. وقتی خانواده این موارد را جزئی از ارزش‌های خود تعیین می‌کند فرزندان از همان ابتدا متوجه می‌شوند که این ارزش‌ها از اهمیت زیادی برخوردارند.

۵. ارتباط دو سویه بین معلمان و والدین به نفع کودکان است.دانش‌آموزان وقتی نتایج بهتری به دست می‌آورند که والدین و آموزگاران انتظارهای یکدیگر را درک کنند و در زمینه عادت‌های درس خواندن کودک، نگرش او نسبت به مدرسه، تعامل با دوستان و پیشرفت تحصیلی او، پیوسته با یکدیگر در تماس باشند. نشست‌های کاری والدین، دانش‌آموزان و معلمان در این رابطه اثرگذار است.

۶. دانش‌آموزان هنگامی بهتر می‌آموزند که در معرض تکالیف و ارزشیابی‌های مستمر باشند، به آنها نمره داده شود و ضعف‌های آنها مشخص گردد.تکالیف درسی در صورتی که معلمان از آنها به صورت تخصصی استفاده نمایند اثر زیادی در امر یادگیری دارد. این تکالیف در تسلط دانش‌آموز بر واقعیت مفاهیم درسی، بر تفکر نقادانه و شکل‌گیری نگرش‌ها و عادت‌های مؤثر او نقش دارد به نحوی که دانش‌آموز کم توان می‌تواند با این تکالیف نقاط ضعف خود را جبران کند و دانش‌آموز توانمند مهارت خود را افزایش می‌دهد.

چند راهکار عملی

1- در بیرون منزل از تابلوها برای ارتباط درسی کمک گرفته و در مورد آنها با فرزندان صحبت کنید.

2- بعد از تماشای برنامه تلویزیون ، از او بخواهید که نظرش را در مورد برنامه تلویزیون به شما بگوید.

3- از او بخواهید تا نظرش را در مورد آگهی تبلیغاتی با شما در میان بگذارد.

4- به حرف هایی که می زنند، خوب گوش دهید.

5- زمانی که در حال صحبت کردن با شما هستند به صورتشان نگاه کرده و با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید.

6- مطلع باشید که آنها روز خود را چگونه سپری کرده اند، در مدرسه چه اتفاقاتی برایشان افتاده و با دوستانشان به کجا رفته اند.

7- در وقایع مهم زندگی با آنها شریک باشید.(امتحان و...)

8- با آنها بازی کنید.

9-  دربارۀ موضوعات مورد علاقۀ آنها صحبت کنید.

10- دوستانشان را بشناسید و سعی در برقراری ارتباط خانوادگی نمایید.

11- برای رفتارهایشان توضیح موجه بخواهید.در صورت منطقی بودن از آنها بپذیرید.

12- در رعایت انضباط و آموزش آنها کاملاً ثابت قدم باشید.

13- اجازه دهید که خودشان در تصمیم گیری های مهم زندگی شان نقش داشته باشند.

14- به آنها بگویید که برایتان مهم هستند.

15- زمانی که از عهده انجام کاری بر آمدند، از آنها تشکر و قدردانی کنید.

16- به آنها بیاموزید پیشرفت تحصیلی متوقف بر شانس و اقبال نیست بلکه برنامه ریزی ، شکیبایی و پشتکار می خواهد.

17- لیستی از نیازها وعلایق فرزندان تهیه و برای ارضاء آنها برنامه ریزی کنید.

Top of Form

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم دی 1390ساعت 21:21  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

همه چيز درباره نجوم

ماه وزمين

ماه زمين رادرسفرش درفضاهمراهي ميكند’و در هر3/27روز مداري تقريبأ دايره اي را به دور سياره زمين طي ميكند. مواضع نسبي خورشيد’ زمين وماه به طور پيوسته درنتيجه حركت ماه به دورزمين وزمين به دورخورشيدتغيير ميكنند’وپديده بسيارزيبايي راكه اهميت عملي دارد ايجاد ميكنند.ولي به خاطر اين كه اندازه شعاع وجرم ماه درمقايسه با سياره زمين استثنايي است ’تأثيرشديدي بررويكارهاي عملي مردم اعمال ميكند.

درمنظومه شمسي هيچ قمري به اندازه ماه به سياره مادرنزديك نمي گردد.اندازه بزرگ ماه سبب ميشودكه گهگاه سايه بزرگي برروي قسمتهاي از زمين بيندازد وهنگاميكه دراثرتغييرمكانهاي ماه وزمين’اين دوجسم وخورشيد بريك خط مستقيم قرارگيرند’پديده اي توليدميشود كه به آن خورشيدگرفتگي مي گويند.

سنگيني ماه كشش گرانشي قوي رابوجود مي آوردكه در نتيجه آن مساحت هاي بزرگي از خشكي حاصل مي گرددواقيانوس هادرامتدادخط زمين –ماه ازچندسانتيمترتاچند متربه سمت خارج بالا مي آيندواين پديده اي است كه به آن جزرومد گفته ميشود.

اهله ماه نوري كه ازماه مشاهده مي كنيم’نورمنعكسه خورشيد ميباشد نصف سطح ماه هميشه روبه خورشيد است ولي صورت ماه داراي شكل متغييري است- زيرا همچنان كه ماه به دورزمين مي گرددقسمتهاي متغييري ازطرف آفتابگيرماه رامشاهده ميكنيم.

هنگامي كه ماه بين زمين وخورشيد قرار گيرد ’غير قابل رؤيت ميشود ’زيرا اولا طرف صورت زمين در سايه است ودرثاني موضع ماه در آسمان به خورشيد نزديك ميشود ودر نتيجه ماه در تابش خورشيد گم مي گردد .موقعي كه ماه از خط زمين –خورشيد كمي دور ميشود ’قادريم هلال نازك لبه روشن ماه را ببينيم .هنگامي كه ماه در طرف مقابل زمين نسبت به خورشيد واقع ميشود’صورت آن كاملا روشن شده وآسمان را در بر ميگيرد شكلهاي متوالي كه از ماه ايجاد شده است ’به عنوان اهله آن شناخته ميشود .

اهله ماه

از ماه نو تا هلال ’ربع اول ’محدب ’ماه كامل وسپس براي بقيه نصف دور در مرتبه عكس از محدب ’ربع سوم وهلال تا ماه نو دور ميزند. در اهله تربيع ’دقيقا نصف صورت ماه قابل رؤيت ودرخشان است.به اين دليل ماه در اهله تربيع اش اغلب به عنوان نصف كامل يابه عنوان يك ماه نيمه معروف است.

همچنان كه ماه در نخستين نصفه دورش از ماه نوتا ماه كامل پيش ميرود’ماه افزاينده’ودر نيمه دوم دورش ’ماه كاهنده نام گرفته است .اين دوره 5/29 روز طول ميكشد .

فضا نوردان كه از ماه زمين را مينگرند ’زمين هم به ترتيب همان اهله هايي را داراميباشد كه ما از روي زمين در مورد ماه مشاهده ميكنم . مع ذالك’هر اهله زمين درست نقطه مقابل اهله ماه خواهد بود.اگر ماه در اهله ربع سوم باشد ’فضانوردان زمين را در ربع اول خواهند ديد.

طلوع وغروب ماه.

ميتوان زمانهاي طلوع وغروب ماه را بدست آورد.اين زمانها به اهله ماه بستگي دارند . فرض كنيد ماه در ربع اولش قرار دارد وناظر بر روي زمين در نقطه اي ايستاده كه خورشيد مستقيما در بالاي قطب شمال رؤيت شده است ’لذا زمين درجهت عكس حركت عقربه هاي ساعت مي چرخند.همچنانكه زمين ميچرخد ’ناظر طلوع ماه را در بالاي افق شرقيش مشاهده ميكند . ماه به صورت نيمه كامل كه نيمه روشن آن به سمت بالا است ظاهر ميشودواينهمان است كه ناظر ماهرا مستقيمادربالاي سرش در ساعت 6 بعد از ظهر ميبيند. حدود نيمه شب ’ماه در افق غربي ناظر كه نيمه روشن آن به سمت پايين است ’غروب ميكند.زمان واقعي غروب ماه’با توجه به اين حقيقت كه خود ماه در جهت خلاف عقربه هاي ساعت به دور زمين حركت ميكند تاخير دارد ودر نتيجه ماه در خلال شب نسبت به ستارگان به سمت شرق عقب مي افتد.

گرفتگيهاي خورشيدي

موقعي كه ماه ازبين خورشيدعبورميكند’دربعضي ازنواحي زمين جلوي تمام ياقسمتي ازپرتوهاي خورشيدرامي گيرد.اين واقعه’گرفتگي خورشيدنام گرفته است ودرصورتيكه تمام رتوهاي خورشيدازديدناظرمحوشده باشند’پديده اي پرحرمت ترازتمام پديده هاينجومي اتفاق مي افتد.

همچنانكه ماه ازروي قرص خورشيد مي لغزد’يك تاريكي غيرطبيعي برروي زمين ايجادميكند’ودرطي آن پرندگان وراجي خودراقطع ميكنند.به مدت چنديندقيقه’ماه تمام خورشيدراسياه ميكند’دماي هواكم ميشودوتاج خورشيدي-جوخارجي خورشيد-به صورت يك مرواريدظاهرميشود’وهاله ضعيفي به دورقرص سايه سياه ماهايجادمي گردد.

دراين زمان ستارگان وسيارات درآسمان روشنتررؤيت ميشوند.همانطوركه ماهمسيرش راادامه مي دهد’درخلال ساعت بعدي مجدداصورت خورشيدآشكارميشود’يعني ازيك هلال نازك به درخشندگي كامل رشد ميكند.

گرفتگيهابه صورت منادي حوادث مهم’موردتوجه قدمابود.مجامع زيادي ازقدمايادداشتهاي دقيقي ازگرفتگيهاراثبت ميكردند’ولي دربين آنهاستاره شناسان بابلي مستثني بودند’زيراكه آنهاوقتشان رابه جمع آوري اين حوادث اختصاص داده بودند.بامراجعه به ثبت گرفتگيهادركتيبه هاي ميخي لوحه هاي بابليها’فهميده ميشودكه تاريخ ثبت به دومين دوره هزارساله قبل ازميلادبرميگردد.

يك مثال مربوط به گرفتگي’لوحه اي است كه حوادث غيرمعمولي به روي آن ثبت شده است.نظيرظهوريك زن خاردار’يك گوسفندچهارشاخ ويك لاشه درحال صحبت.لوحه اي رادراين سري نشان مي دهد.حادثه اي كه درلوحه توضيح داده ميشود’ميتواندبه صورت كاملا مساوي از يك رعدوبرق يايك گرفتگي تعبيرشود’امابقيه لوحه به حوادث واقعي واستثنايي مربوط ميگردد.

ستاره شناسان با دقت بسيارزيادي تاريخ وقوع گرفتگيها رادرطول هزاران سال درگذشته ونيزدرآينده مي توانند حساب كنند.آنهامدارهاي زمين وماه رابادقت كافي مي شناختندوقادربودندزمانهايي كه ازيك نقطه بخصوصي برروي زمين ’خورشيدوماه دريك امتدادقرارميگيرندراتعيين كنند.

گرفتگيهاي كلي

مسيرماه به دورزمين بيضي ميباشد كه هرماه يكبار دربيشترين فاصله404800كيلومترودركمترين فاصله353600كيلومترقرارميگيرد.اگرگرفتگي موقعي رخ دهدكه ماه نزديك زمين باشد’قطرظاهري آن به اندازه كافي بزرگ شده ودرنتيجه تمام پرتوهاي خورشيدگرفته ميشود’چنين گرفتگي اي’گرفتگي كلي نام دارد.

چگونگي اين تركيب’به طورمتوسط درهردوياسه سال درهرنقطه اي اززمين يكبارصورت مي پذيرد.دريك قسمت مشخصي اززمين فقط يكباردرهر360سال گرفتگي كلي راميتوان ديد.

دوره تناوب كلي يك گرفتگي خورشيدمعمولادوياسه دقيقه است ونمي تواندبيش از7دقيقه ادامه پيداكند.يك خورشيد گرفتگي كلي درايالات متحده در7مارس1970م.رخ دادكه اين گرفتگي درعرض كماني از خليج مكزيكوتابالاي ساحل شرقي مرئي بود.

دوره گرفتگي كلي درامتدادخط مركزي مسير ’سه دقيقه بود.يك گرفتگي خورشيدمرئي ديگردرايالات متحده درسال 1979م.رخ داده است.

گرفتگي حلقوي

اگر هنگامي كه ماه در بيشترين فاصله اش از زمين قرار دارد يك گرفتگي خورشيدي رخ دهد ’قطر ظاهري ماه كوچكتر ازقطر خورشيد خواهد بود و حاشيه قرص خارجي خورشيد در سرتاسر گرفتگي حتي براي محلي از زمين كه دقيقا در خط بين مراكز ماه وخورشيد قرار دارد مرئي باقي مي ماند . ازچنين محلي كه ماه از وسط زمينو خورشيد عبور ميكند ماه بصورت قرص سياهي كه توسط حلقه روشن لايه هاي خارجي خورشيد احاطه شده است ظاهر ميگردد .اين نوع گرفتگي ’گرفتگي حلقوي ناميده ميشود .

گرفتگي جزئي هنگامي رخ ميدهد كه ماه به خط خورشيد – زمين نزديك باشد ولي نه به آن اندازه نزديك كه بتوان جلو تمام پرتوهاي خورشيد را از هر ناحيه اي از زمين بگيرد .در آن نواحي از زمين كه در داخل مسير گرفتگي جزئي قرار دارد قرص ماه در داخل خورشيد در گير خواهد شد ولي هرگز به طور كامل پوشانده نخواهد شد. گرفتگي هاي جزئي به تعداد بيشتري از گرفتگي هاي حلقوي و كلي رخ ميدهد.

گرفتگي هاي قمر

گرفتگي هاي قمري ’هنگامي كه زمين ماه وخورشيد در يك خط مستقيم قرار دارد وماه در پشت زمين قرار ميگيرد ’يعني در در صورت ماه كامل رخ ميدهد . در هر مكاني بر روي زمين كه در ان ماه رويت ميشود ’ گرفتگهاي قمري مرئي هستند ’در صورتي كه گرفتگي خورشيد فقط در نوار باريكي از سطح زمين كه كمتر از 160 كيلومتر است رويت ميشود .

در خلال يك گرفتگي كلي قمري ماخ هيچ نوري را به استسناء آن نورهايي كه از اطراف لبه هاي زمين توسط شكست در جو صورت ميگيرد’دريافت نميكند واين نورها به صورت عدسي عمل كرده ونور خورشيد را به سمت ماه كانوني ميكند

.مولفه نور آبي شكسته شده ودر اثر پراش در سطح زمين شدت آن كم ميگردد و لذا ماه به وسيله نور خورشيد كه در آن طول موجنور آبي وجود ندارد ’روشن گرديده وآن را به رنگ مسي-قرمز تيره ظاهر مي سازد .

همچنان كه گرفتگي قمري ادامه پيدا ميكند سايه زمين عرض صورت ماخه را با تندي حدود 3200كيلومتر بر ساعت جاروب ميكند.يوناني ها در 2400سال پيش به اين حقيقت كه سايه زمين بر روي ماه دايره شكل است پي برده وسپس فهميدند زمين كروي است .

فصول گرفتگي

اهله هاي ماه به طور متوسط در هر شش ماه در خلال فصول گرفتگي نيمه ساليانه رخ ميدهد. در بيشتر ايام سال ماه در ماه نوودرماه كامل در خارج صفحه مدار زمين قرار دارد وگرفتگي نميتواند به وقوع بپيوندددر هر ماه دو بار ماه از ميان صفحه مدار زمين عبور ميكند نقاطي را كه ماه از ميان اين صفحه عبور ميكند به A,Bنشان ميدهند كه گره هاي مدار نام دارد و خط A,Bرا خط گره ها مينامندهمچنان كه زمين ماه به دور خورشيد گردش ميكنند صفحه مدار ماه در فضا ثابت است

جذر مد

همان طور كهع مته مدارش را دور ميزند نيروي گرانشي بر روي تمام قسمت هاي زمين خواهد داشت و اين نيرو به اندازه كمي احساس ميشود و أنها در فواصل مختلفي از ماه قرار دارد چون اين نيرو با افزايش فاصله كاهش مي يابد كشش ماه بر روي طرف نزديك زمين بزرگتر است نتيجه أن برامده شدن طرفي از زمين است كه در مقابل ماه قرار دارد و أن را جذرومد قمري ناميده ميشود.

ارتفاع جذرومد در اقيانوس باز يا دريا تقريبا 6/0متر ميباشد در خليج فاندي ,در مرز بين ماين و كانادا ارتفاع جذرومد به 15متر ميرسد .هنگامي كه قارهاي جلوي ماه قرار ميگيرد صخره جامد أن در مقابل گراني ماه مقاومت ميكند.تاثير كشش ماه بر روي قاره ها كه جذرومد خشكي ناميده ميشود معمولا بيش از 20سانتيمتر ارتفاع ندارد .همچنين بر أمدگي مدي در طرف مقابل زمين كه دور از ماه است برابر با ارتفاع مد در طرف ديگر زمين ميباشد.ماه قويا طرفي از زمين را كه در مقابل أن قرار دارد مي كشد اما درون زمين را با قدرت كمي ميكشد ,و كمترين كشش مربوط به قسمت دور از ماه ميباشد.

جذرومد خورشيدي

خورشيد مانند ماه مدي را بر روي زمين ايجاد ميكند. اگرچه خورشيدبسيار وزين تر از ماه است اما بسيار دور تر از أن نيز مي باشد در نتيجه قدرت نيروي مد خورشيد كمتر ازنصف قدرت ماه است در هر ماه دو بار خورشيد و ماه براي توليد جذرو مد هاي بزرگ استسنايي تشريك مساعي ميكند اين اتفاق در ماه نو روخ مي دهد ماه خورشيد در يك طرف زمين و در ماه بدر يعني وقتي كه خورشيد ماه در دوطرف مقابل زمين قرار دارند صورت ميگيرند كه اين حادثه جذرومد بهاري است .

چون نيروي جذرومدي خورشيد به اندازه ماه قوي نيست لذا هنوز جذرومد قمري رخ ميدهد لكن كمتر از أن وقتي خواهد بود كه خورشيد مقداري أب را به خارج نميكشيدجذر مدهاي حاصل كمترين جذرومدها ناميده شده.

اثر جذرومدها بر روي چرخش زمين.

همچنان زمين در خلال شبانه روز به دور محورش ميچرخد جزر ومد به سمت ماه جهت داده ميشود بنابراين زمين در زير جذرومد مچرخد يا از نقطه نظر شخصي كه بر روي سطح زمين قرار دارد جذر ومد از ميان سطح زمين به سمت عقب حركت مكند.

حركت روزانه جذرومدها در عرض اقيانوس ها و درياها درست نظير حركت أنها از ميان يك جسم جامد بر روي خشكي سبب ايجاد مقدار زيادي اصطكاك ميشود اگر اين انرژي مي توانست براي مقاسد مفيدي مجددا به كار رود براي تهيه قدرت الكتريكي مورد نياز چندين برابر كل جهان كافي بود .

جذر ومدها به عنوان ترمزي بر روي چرخش زمين مي كند و چرخش أن را به ميزان ثابتي كند ميكند جذرومدها سبب افزايش طول روز ميشود چون زمين خيلي بزرگ است اثر جذرومدها بر روي طول روز كوچك مي باشد اين اثر نا چيز به دوران هاي مربوط به زمين شناسي يعني 300000000 سال پيش در عصر ديوانيان بر ميگردد كه روز فقط 22ساعت طول داشت .

أسمان متغير شب

در يك شب صاف پاييزي در بيشتر مكانهاي ايالات متحده روشنترين ستارگان أسمان داراي ظاهري ميباشد كه 3ستاره دجاجه ,نسر واقع ونسر مثلث بر جسته اي را در بالاي سر تشكيل ميدهند ودو نمونه از ستارگان نزديك به افق به شكلهاي مشخص به نام صور فلكي بزغاله وقوس گروه بندي شده اند .

اما در يك شب بهاري در همان مكان اكثر اين ستارگان رفته اند ومكانهاي أنها توسط گروه متفاوتي مانند شعراي يماني وصور فلكي كلب اصغر ,دو پيكر ,اسد ,جبار وكلب اكبر پر شده است.

در زمستان صورت فلكي كلب اكبر ظاهر ودر تابستان نا پديد مي شود وساير صور فلكي اسد به جاي أن ظاهر مي گردد .در هر شب انسان فضاراكمي در جهت مخالف شب قبل مشاهده ميكند تغيير جهت فقط يك درجه زاويه اي در هر 24 ساعت است واثرش بر رويموضع ستاره أنقدر ناچيز است كه با چشم غير مسلح از يك شب تا شب بعد مشاهده نميشود .

پس از شش ماه زمين به طرف ديگر مدارش منتقل ميشود وناظر أسمان شب قسمت مختلفي از جهان را نظاره مكند .در هر شب يك ستاره دقيقه زود تر طلوع مي كند كه اين در نتيجه اختلاف بين روزهاي نجومي و خورشيدي ميباشد مجموع 4 دقيقه ها در 6ماه به 12 ساعت ميرسد ,يعني ستاره در أسمان شب شش ماه در أسمان روز مرئي وشش ماه بعد درأسمان شب ظاهر خواهد شد.

محتويات كهكشان

ظاهر كهكشان

همانطور كه سيارات به دور خورشيد ميگردند ستارگان نيز مركز كهمشان را دور مزند.خورشيد نيز در250000000سال يك دور مي زند كهكشان بر اثر چرخش به صورت قرص مسطحي در أمده كه ضخامتش تقريبأ يك بيستم قطراش ميباشد.

توده كروي كوچكي از ستارگان موسوم به هسته كهكشان در مركز كهكشان به شكل يك برأمدگي قرار دارد كهكشان هاي مذكور طوري در فضا قرار گرفته ما أنها را از زواياي مختلف مي بينيم اگر شما بتوانيد به خارج از كهكشان باستيد كهكشان را به طور نيم روخ نگاه كنيد خيلي شبيه NGC4565به نظر خواهد أمد هنگامي كه از صفحه قرص كهكشاني به فضا نگاه مي كنيم تعداد زيادي از ستارگان را مي بينيم كه به صورت يك نوار ممتد وتابنده در عرض أسمان خود نمايي مي كند مسيرهاي تاريك و نا منظمي كه از ميان مركز راه شيري مي گذرد به علت ابرهاي زيادي از گازوغبار به وجود أمدهاند كه در مركز صفحه كهكشان متمركز شده و نور بسياري از ستارگان را سد مي كنند

تهي بودن كهكشان

براي فهم تهي بودن كهكشان از تشابه أن با دركي كه از اندازه منظومه شمسي داشتيم استفاده مي كنيم فرض كنيد قطر خورشيد از 6/1ميليون كيلو متر به اندازه يك پرتقال كاهش يافته باشد .

در اين مقياس كهكشان خوشهاي از صد بيليون پرتقال است كه هر كدام به فاصله متوسطي بيشتر از 1600كيلو متر نسبت به همسايگانش قرار گرفته است در فضاي بين أنها توزيع رقيقي از اتم ها و چندتايي ملكول و ذرات گاز و غبار وجود دارد كه اين تهي بودن فضا در كهكشان مي باشد .

فواصل بين ستارگان,سال نوري

هر يك از ستارگان داخلي كهكشان به فاصله متوسط 48تريليون كيلو متر از ديگري قرار گرفته است براي دوري از تكرار چنين شماره هاي بزرگ از واحد سال نوري استفاده مي شود يعني مصافت طي شده توسط يك پرتوي نور در مدت يك سال كه با سرعت 300000كيلو متر بر ثانيه سير ميكند با استفاده از اين واحد فاصله خورشيد تا ألفا قنطورس 3/4سال نوري فاصله متوسط كهكشان 5سال نوري وقطر كهكشان 100000سال نوري ميباشد.

نسل ستارگان

فرض كنيد هر نقطه اي بر روي نمودار نمايش دهنده يك ستاره در اسمان است در اين نمودار دماي سطحي در امتداد محور افقي و تا بندگي مطلق در امتداد محور عمودي قرار دارد .اين منحني با يك منحني بايك منحني قد در مقابل وزن براي نسلي از مردم قابل مقايسه خواهد بود .از اين چه انتظاري خواهيم داشت؟ ايا نقاط نشان دهنده نسل كل ستار گان هستند كه در سراسر منحني پراكنده شده اند؟يا اينكه همانند خصوصيات قد ووزن نسلي از مردان وزنان نزديك يك خط قرار خواهند داشت ؟

براي پيدا كردن پاسخ اين سوال اجازه دهيد تابندگي ودماي سطحي تمام ستارگان همسايه خورشيد را رسم كنيم .فاصله ستاره را بايد دانست تا بتوان تابندگي مطلق را از تابندگي ظاهري أن محاسبه نمود . بايد به خاطر سپرد كه براي اهداف منحني ,تابندگي ظاهري بي ارزش است زيرا أن خاصيت ذاتي ستاره نبوده بلكه تنها به فاصله ان از خورشيد بستگي دارا وتابندگي مطلق است كه خاصيت فيزيكي بنيادي ستاره را نشان مي دهد .

در تهيه اين منحني تابندگي ذاتي ودماي سطحي را براي تمام ستارگاني كه در داخل محدوده 10 سال نوري از خورشيد قرار دارند رسم مي كنيم . در داخل اين حجم از فضا 12 ستاره وجود دارد كه شامل خورشيد نيز بوده وفاصله أنها مشخص شده است.

قبل از پرداختن به تفسير منحني دو ويژگي أنرا بايد مورد توجه قرار داد .

يكي اين كه دما در امتدادمحور پايين از سمت راست به چپ افزايش پيدا ميكند كه بر خلاف انتظار ميباشد .ويژگي ديگر أنكه هم دما وهم تابندگي در مقياس لگريتمي رسم شده , اين نوع منحني كه به نام ترسيم log-log” " ناميده ميشود , به دليل تغيرات وسيع در روشنايي ودماي ستارگان لازم است.

به طور متوسط رابطه اي بين تابندگي ذاتي ودماي سطحي يك ستاره وجود دارد به علاوه ,ميتوان ديد كه ارتباط طوري است كه داغترين ستارگان , روشنترين أنها بوده وسرد ترين ستارگان ,ضعيف ترين انها هستند يعني هر چه جسم تابش كننده داغتر باشد ,انرژي بيشتري را گسيل مي دارد .

خط چين رسم شده روي منحني بيانگر رابطه اي بين روشنائي ودما است . اين خط را ميتوان رشته اصلي خصوصيات اساسي نسل ستارگان ويا حد اقل براي ستارگاني كه نزديك ما در كهكشان واقع شده اند ؤ ناميد .

اكثر ستارگان در ترسيم دقيقا برروي خط قرار ندارند ؤبلكه آنها در دو طرف خط با فاصله نا چيزي قرار مي گيرند . دو دليل براي اين انحرافات وجود دارد .

اول آنكه ستارگان مقداري در تركيباتشان تغيير ميكنند واين تغيير با وجود آنكه چندان بزرگ نيست براي تاثير گذاشتن بر خواص آنها كافي است . تا حدي پراكندگي در نقاط روي منحني بيانگر تفاوت در تركيبات ستارگان است .

دوم اينكه منحني بر اساساندازه گيري هايي بوده كه با دشواري انجام گرفته ودر معرض خطاهاي اتفاقي بوده كه نقاط روي منحني را پراكنده مي سازد .چنان چه امكان اندازه گيريهابا دقت بي نهايت زياد وجود ميداشتنقاط روي منحنياحتمالا در امتداد خط نزديكتر به يكديگر قرار ميگرفتند تا آنچه كه در عمل ديده مي شود .

احتمالا هيچ كس نمي توانست از خط رشته اصلي قد ووزن در نسل انساني به قدري منحرف باشد كه اين ستاره ازرشته اصلي ستارگان در روشنايي ودما انحراف دارد كشف چنين ستارهاي درپايين نمودار به اندازه اي تعجب انگيز است كه مثلا شخصي با 180 سانتيمتر قد وفقط چند كيلو گرم وزن يا 120 سانتيمتر قد و 450 كيلوگرم وزن وجود داشته باشد .

چون 12 ستاره تعداد زيادي نيستند لذا با ترسيم 50 يا 100 ستاره ممكن است چندين رشته اصلي موازي بر روي منحني ظاهر ساخت كه اين بيانگر خا نواده هاي مختلف ستارگان ميباشد آنگاه ستاره دور افتاده قابل توضضيح بوده .

با اين ايده حجم اطراف خورشيد را به كره اي به شعاع 20 سال نوري كه شامل 90 ستاره از جمله خورشيد است افزايش خاهيم داد .

تعداد قابل توجه اي از ستارگان گر چه هنوز كم هستند كاملا دور از رشته اصلي واقعند ستاره بخصوصي كه در پايين نمودار قرار داشت حالا به چندين ستاره ديگر پيوسته كه همگي در زيررشته اصلي واقع گرديده اند .

اكثر ستارگان اطراف ما فوق العاده ضعيف هستند انتظار داريم كه روشنترين ستارگان آسمان همسايگان ما باشد اما اين طور نبوده و تنها يك دو جين از 90 ستاره موجود در فهرست ميتوانند با چشم غير مسلح در شرايط عادي ديده شوند .

هر چند كه ستارگان روشنتر از خورشيد نسبتا كمياب بوده اما فوق العاده جالب اند زيرا آنها جرم وتابندگي غولهاي اسمانند ستارگان غير عادي مسيري را به طرف بالا وبه سمت راست در منطقه اي ادامه مي دهند كه ستارگان انها داراي دماهاي سطحي خيلي كم بوده وبنابراين قرمز رنگ هستند . معمولا يك ستاره با رنگ قرمز در مقايسه با خورشيد خيلي ضعيف است .

كوتوله ها وغولها

ستارگاني كه در ناحيه پايين وطرف چپ و آنهايي كه درناحيه بالا وطرف راست واقع شده اند انقدر قابل توجه اند كه اسامي خاصي را به خود اختصاص داده اند .

ستارگان طرف چپ پايين كوتوله هاي سفيد ناميده مي شوند وبه اين دليل كوتوله لقب گرفته اند چون خيلي كوچك و ضعيف ميباشند وبه خاطر داغ بودن سفيد به نظر ميرسند .ستارگان سمت بالابه غولهاي قرمز معروفند وغول نام گرفته اند چون فوق العاده بزرگ وتابنده اند وقرمز انديك نمونه كوتوله سفيد قطري در حدود 32000 كيلومتر يعني تنها دو برابرقطر كره زمين را دارا ميباشد .

كوتوله هاي سفيد ستارگان چگال و فشرده اي هستند كه يك قاشق چايخري از ماده آن در حدود ده تن وزن دارد .

از طرف ديگر غولهاي قرمز بسيار بزرگ هستند كه به طور نمونه داراي قطر 139 ميليون كيلومتر يا حدود 100 برابر قطر خور شيد ميباشند اما اين ستارگان حجيم در اغلب حالات تقريبا همان جرم خورشيد را دارند .

ستارگان حاصل از پيش ستارگان

مسير تحول يك پيش ستاره منقبض شونده همانطور كه در نمودار هرتسپرونگ –راسل ظاهر ميشود نشان داده شده است اين مسير ستاره اي با جرمي معادل با جرم خورشيد ميباشد عمر پيش ستاره به صورت نقاط متوالي در امتداد نمودار علامت گذاري شده است .

سه سال بعد از شروع شكل گيري اوليه ابر گازي وخاتمه آن كه نمايش دهنده براي 10 ميليون سال عمر پيش ستاره ميباشد ميتوان دريافت كه در ابتدا پيش ستاره به طور سريع وسپس خيلي آهسته به طرف پايين نمودار H-R حركت مي كند .

بعد از 27 ميليون سال كه كره گازي شروع به فر ريختن مي كند به همسايگي رشته اصليمي رسد مسير رسم شده پيش ستاره در نمودار H-R بر اساس مشاهدت مستقيم پيشستارگان پايه گذاري نشده .

همانطور كه در بالا اشاره شد يك پيش ستاره در طول سالهاي اوليه عمرش با سرعت زيادي تابش ميكند .

ستارشناسان نظري با استفاده از ماشين هاي الكترونيكي سريع قادر به محاسبه اندازه روشنايي وتوزيع دماي يك ستاره منقبض شونده مي باشند .اگر چنين كوششي با دست وبا ماشينهاي حساب رو ميزي توسط 3000 رياضيدان صورت ميگرفت 5 سال به طول ميانجاميد وبيش از 10 ميليون دلار هزينه بر ميداشت . اختراع ماشين حسابگر با سرعت زياد يكي از دلايلي است كه سبب پيشرفت فراواني در فهم ما از تولد ستارگان در دهه اخير شده است.

افروزش هيدرو ژن

پيش ستاره از زمان شكل گيري اش ابتدا به سرعت وسپس آهسته تر همانطور كه چگال شده و اتمهاي متحرك با مقاومت افزايش يافته اي به طرف مركز مواجه شده اند فرو ريخته است.

بعد از 10ميليون سال پيش ستاره ازقطراوليه اش كه تريليون كيلومتر است به قطري حدود4/2ميليون كيلومتر فشرده شده است .به طور همزمان دماي مركز پيش ستاره به ده ميليون درجه كلوين افزايش يافته است براي اولين بار در اين دما پروتون ها در مركزپيش ستاره باسرعت زياد درحال حركت وبرخورد ميباشند تا به مانع الكتريكي نفوذ كرده وبه داخل بيايند تابه نيروي هسته اي جازبه برسند.دراين حال پيش ستاره يك ستاره شده است.با رها شدن انرژي هسته اي در مركز’ستاره تااندازه اي گرمتر وبيشتر تابنده ميشود.

همانطور كه اين وقايع صورت مي گيرد ستاره به طرف بالا وبه سمت چپ نمودار H-R حركت مي كند تا اينكه 17ميليون سال بعدازشروع جوش هسته اي و27ميليون سال بعد ازفرو ريختن پيش ستاره به محل استراحتش برروي رشته اصلي مي رسد.

رشته اصلي

همجوشي هسته هاي هيدروژن’هليوم راتوليدميكنند.اين واكنش’طولاني ترين مرحله منفرداز تاريخ يك ستاره رادربرمي گيردكه حدود90%اززندگي اش براي حالتي باجرمي معادل نورخورشيد,ميباشد.خورشيددرنيمه اين مرحله است,حدود6/4بيليون سال قبل به رشته اصلي أمدوبراي4يا5سال ديگرقبل ازاينكه بميرد,درأنجا باقي مي ماند.

خورشيد هيدروژن اش رابه أهستگي مي سوزاند,زيراتحول زندگي روي زمين نيزيك فرايند خيلي أهسته است.بر طبق مدارك سنگواره اي,اشكال ساده حيات نظير باكتري ها زماني در اولين بيليون سال وجود منظومه شمسي در روي زمين ظاهر شدند واشكال پيشرفته حيات تا چند بيليون سال بعد از أن پديدار نشدند .

به فرض أنكه عمر خورشيد 100ميليون سال يا كمتر بوده باشد مشكوك به نظر مي رسد كه مخلوقات با هوش زمين را هرگز اشغال كرده باشند .اگرچه خورشيد حدود 10بيليون سال عمر خواهد كرد ستارگان ديگر با زمانهاي كوتاهي نظير يك ميليون سال عمر مي كنند و هنوز ستارگان ديگري ممكن است براي زمان طولاني نظير يك تريليون سال يا بيشتر نيز عمر كنند .

بزرگترين ستارگان عمركوتاهي دارند أنها سوخت بيشتري براي سوزاندن دارند .اما خيلي سريع تر از ستارگان كوچكتر أن را ميسوزانند .چرا يك ستاره سنگين سوختش را خيلي سريعتر از يك ستاره ستاره سبكتر مي سوزاند ؟

وزن زياد چنين ستاره اي دماي بيشتر ي را در مركز توليد مي كند وسبب مي شود كه پروتونهاخيلي شديد تر از پروتنها در يك ستاره سبكتر برخود كنند .

در اثر شدت اين برخورد ها سد الكتريكي بين پروتونها خيلي ساده تر نفوذ پذير ميشود و ميزان واكنش هسته اي بالا مي رود .

در ستارگان سنگينتر ميزان واكنش با افزايش دما بالا مي رود به نحوي كه با دوبرابر شدن دما ميزان واكنش در سازه 30000 ضرب مي گردد .از طرف ديگر ستاره اي به جرم1/0 خورشيد بايد براي يك تريليون سال عمر كند كه ستاره بارنارد يك نمونه از أن است .اين ستاره بايد بعد از نابودي خورشيد براي مدت طولاني درخشان باشد .

تجربيات دردرون يك ستاره

چگونه ستاره شناسان مي توانند با اطمينان بيان كنندكه خورشيد به مدت 10 بيليون سال هيدروژن را مي سوزاند ؟پاسخ در بر گيرنده يك فرق اساسي بين نجوم و ساير حوزه هاي ديگر تجسسي علمي مي شوداكثر شاخه هاي علم در تجربيات أزمايشگاهي استوار است به نحوي كه دانشمندان رفتار يك شي را تحت شرايط دقيق مطالعه ميكند شي ممكن است يك الكترون,يا يك ويروس باشد.

اجرام تحت مطالعه اغلب كهكشان ها ستارگان يا سيارات مي باشند كه براي أوردن به أزمايشگاه يا بسيار بزرگند يا در حالت طبيعي كشف شدند .

تعريف جديد تحول ستاره اي تقريبأ به همانند اندازه كه به تلسكوب و طيف نما وابسته است به چنين تجربه هايي بر اساس استفاده از ماشين حسابگر نيز بستگي دارد.

يك تجربه اي عددي بر روي يك ستاره با مجموعه اي از قوانين يا فرمول ها نظير قوانين نيوتون شروع ميشود كه طي أن شي مورد مطالعه راتوصيف ميكند وبيان مي دارد كه چگونه شي تحت تاثير نيرو هاي طبيعي قرار ميگيرد . ستاره شناس با اين فرض كه ستاره توزيع كروي از ماده توسط گراني را نگه مي دارد

تجربه عددي مربوط مي سازد .ستاره شناس برنامه كامپيوتري را همراه با عداد نمايش دهنده جرم ستاره مقدار ثابت جهاني گراني ميزان هاي اندازه گيري شده از واكنش گوناگون هسته اي به حافظه ماشين حسابگر وارد مي كند.

ماشين حسابگر تمام حساب لازم را خيلي سريع انجام ميدهد سر انجام توصيف كاملي از ستاره شامل دما چگا لي تركيب داخلي تابندگي ودماي سطحي اش را توليد ميكند .

چون سوختن هيدروژن منبع انرژي ستاره است لذا وقتي كه مقدار هيدروژن تغيير مي كند تمام خواص ستاره نيز تغيير مي كند .اساسأ , شرايط در درون ستاره به علت 1پايين أمدن مداوم مقدار هيدروژن در هر ثانيه تغيير مي كند . به هر حال در طول زندگي ستاره وقتي كه هيدروژن را ميسوزاند ساختارش أنقدر أهسته تغيير مي كند كه توصيف ثانيه به ثانيه أن ضروري نمي باشد دوره سوختن هيدروژن خورشيد 10بيليون سال طول مي كشد .

ستاره شناس به عنوان نتيجه اي از محاسبه اش, تقريبا مي داند چگونه شرايط در ستاره بر أن فاصله زماني 50 ميليون سال خاص تغيير كرده است. به اين طريق او تحول ستاره را در مرحله سوختن هيدروژن از زندگي اش در طول 50 ميليون سال رد يابي مكند.

حفره هاي سياه در فضا

با تشخيص ارتباط بين ستارگان نوتروني, تپ اخترها وابرنواخترها تعدادي از ستاره شناسان احساس كردند كه أخرين صفحات داستان زندگي ستاره گان را نوشته اند .اما, شواهد اخير سوظني ايجاد كرده است كه ستاره نوتروني يا تپ اختر مرحله نهائي فشردگي ماده ستاره اي نيست تحت شرايطي خاص هسته يك ستاره ممكن است به ابعادي كمتر از 16كيلومتر كه حد ستاره نو تروني است منقبض شود اين مقدار به شعاعي معادل 2/3كيلو متر ميرسد.

شكل گيري يك حفره سياه

بر اساس نظريه اينشتين وقتي ابعاد ستاره حدود 6/1ميليون كيلو متر (قطر) باشد ,نيروي گراني در سطح أن براي نگه داشتن پرتوها نور فراري كافي نخواهد بود ,در نتيجه اين پرتوها ستاره را با انرژي كمتري ترك مي كنند.اما اگر ماده ستاره در حجم كوچكي فشرده باشد ,نيروي گراني در سطح أن بسيار بزرگ خواهد بود .اين حالت,مي تواند براي هسته ستاره اي كه نتيجه انفجار ابرنواختر است ,اتفاق بيافتد .

خواص يك حفره سياه

نيروي گراني يك حفره سياه نه تنها مانع از فرار نور مي شود ,بلكه از خروج كليه اجرام فيزيكي از حفره جلوگيري مي كند .

واين پيش بيني ديگري از نظريه اينشتين است كه اظهار مي دارد هيچ شيئي نميتواند سريعتر از نور حركت كند .

هر پرتو نوري يا شي فيزيكي كه از خارج به حفره سياه وارد مي شود

نيز محبوس مي گردد و هرگز نمي تواند مجددأ خارج شود.

داخل حفره سياه كاملا از جهان خارج جدا شده است يعني مي تواند اجرام و تابش را بگيرد ولي نمي تواند چيزي را پس بدهد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم دی 1390ساعت 21:11  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

 

ناهید (سیاره)

ناهید (سیاره)

ناهید (همچنین زهُره) به ترتیب فاصله از خورشید، دومین سیاره منظومه خورشیدی است و میان زمین و تیر قرار دارد. این سیاره نزدیک‌ترین سیاره به زمین می‌باشد و بعد از ماه، درخشان‌ترین جرم آسمانی طبیعی است که به هنگام شب از زمین رویت می‌شود و داغ‌ترین سیاره در منظومهٔ خورشیدی است. ناهید جوی ضخیم و غلیظ دارد که دیدن سطح آن را از طریق رصد دشوار می‌کند.

سیاره ناهید، فاقد ماه است و از بسیاری جهات چون اندازه، جرم، جاذبه و ترکیبات ساختاری، به زمین شباهت دارد و به همین دلیل به آن لقب خواهر زمین را داده‌اند. این سیاره را جزء سیاره‌های زمین‌وار و متراکم طبقه بندی کرده‌اند که دارای آتشفشانهای فعال، «ناهیدلرزه» و کوهواره‌است. ناهید در مداری تقریباً دایره‌وار به فاصله میانگین ۱۰۸ میلیون کیلومتر از خورشید، به دور آن می‌گردد و کمترین فاصله آن با زمین ۴۲ میلیون کیلومتر است.

زمان لازم برای یکبار گردش این سیاره به دور خورشید ۲۲۵ روز زمینی می‌باشد. تفاوت بزرگ ناهید با زمین، جو آن است که بیشتر آنرا دی‌اکسید کربن تشکیل داده و در ابرهای فوقانی آن قطرات ریز اسید سولفوریک وجود دارد. وجود دی‌اکسید کربن در جو این سیاره دمای آنرا به مقدار بسیار چشم‌گیری افزایش داده‌است. (۴۶۴ درجه سانتیگراد نزدیک سطح سیاره).

نور آفتاب پس از نفوذ در جو این سیاره و جذب شدن توسط سطح آن، به‌صورت گرما از سطح بازمی‌تابد اما انبوه دی‌اکسید کربنِ جو ناهید، این گرمای بازتابیده را به دام انداخته و از رها شدن آن در فضا جلوگیری می‌کند. این جذب اضافی گرما، که به پدیده گلخانه‌ای معروف است، میانگین گرمای ناهید را بیشتر از هر سیاره دیگری در سامانه خورشیدی بالا برده‌است به‌طوریکه این حرارت برای ذوب کردن فلز سرب کافیست. از اینرو پیدایش زندگی در این سیاره، غیر ممکن است. «چنگ‌زن» نام ادبی ناهید است.

در اوایل سال ۱۹۶۰ راداری را به‌سوی ناهید نشانه‌روی کردند که سیگنال‌های آن از ابرهای این سیاره عبور کرده و پس از برخورد با سطح جامد سیاره، منعکس گردید. برای اولین بار دانشمندان اطلاع جالبی را درباره سطح ناهید به‌دست آوردند، که نشان می‌داد ناهید دارای حرکت چرخشی در جهت معکوس است. چرخش آن از شرق به غرب است و آفتاب از مغرب طلوع و در مشرق غروب می‌کند.

کاوش‌های رباتیک در ناهید

·     کاوشگر مداری ونوس‌اکسپرس، یازدهم آوریل سال ۲۰۰۶ میلادی وارد مدار سیاره ناهید گشت و تنها پس از یک روز موفق شد اولین تصویر را از قطب جنوب این سیاره برداشت و به زمین مخابره کند. این اولین باری بود که تصویری از قطب جنوب سیاره ناهید برداشته می‌شد.

·      دومین سیاره منظومه شمسی بعد از تیر٬ سیاره زهره (عربی)یا ناهید(فارسی) است.بعد از ماه و خورشید پرنورترین جسم آسمانی است وهر از چند گاهی نظر مردم را به خود جلب می کند.ونوس که معادل لاتین زهره است به معنای الهه زیبایی وعشق است.یونانیها آنرا آفرودیت وبابلیها آنرا ایشتار می نامیدند.این سیاره 1600 سال قبل از میلاد هم شناخته شده بوده  وظاهرا" اقوام مایا آنرادر روز هم رصد می کرده اند.

·         از آنجاییکه بسیاری از کمیت های آن مانند زمین است (قطر آن تنها 650 کیلومتر از زمین کمتر است) آنرا خواهر زمین هم خوانده اند وقبلا" تصور بر این بوده که زیر ابرهای آن مانند زمین تمدنی هوشمند وجود دارد.زهره با دمایی که دارد وهمه جایش چه شب وچه روز تقریبا"470 درجه است بیشتر به جهنم شبیه است تا زمین.برخلاف سیاره تیر که دیدنش بسیار مشکل است سیاره زهره را تقریبا" همه انسانها بدلیل درخشندگی خیره کننده اش حداقل یکبار دیده اند هرچند شاید آنرا نشناخته باشند.

·         این سیاره مانند تیر و ماه دارای دوره کامل هلالی می باشد وهلال های آن تقریبا" هر 1.5 سال یا ۵۸۶ روز تکرار می شوند (دوره تناوب هلالی)وحتی بعضی افراد ادعا کرده اند که هلال آنرابا چشم غیر مسلح دیده اند. نیمی از این مدت در سمت راست خورشید(از دید زمینیان) بوده وهنگام صبح دیده می شود ونیمی دیگر در سم چپ خورشید بوده وشامگاهان دیده می شود.عامه مردم در حالت اول آنرا ستاره صبحگاهی ودر حالت دوم ستاره شامگاهی می نامند.         

·         وضعیت مداری و هلالی سیاره      

·         ناهید در مداری که از همه سیارات دایروی تر است بدور خورشید می چرخد (کمترین خروج از مرکز را دارد)بطوریکه فاصله آن با خورشید طی یک دوره  تنها بین 107 تا 108 میلیون کیلومتر تغییر می کند.نزدیکترین فاصله آن با زمین 42 میلیون کیلومتر ودورترین فاصله آن یعنی زمانیکه در سمت دیگر خورشید است به 257 میلیون کیلومتر می رسد بنابراین تغییرات اندازه ظاهری آن بسیار زیاد است ودر حالت نزدیکی قطر ظاهری آن 6 برابر بزرگتر از زمانیکه دور است می باشد.علاوه بر مدار دایروی ٬شکل ظاهری آن نیز بدلیل چرخش خیلی کند (سرعت وضعی آن تنها 6.5 کیلومتردرثانیه است در مقایسه بازمین که این سرعت 30 کیلومتر در ثانیه است) برخلاف دیگر سیارات که قطر استوایی بیشتری دارند بسیار دایروی است.هسته این سیاره وزمین  ترکیبی از آهن ونیکل است در حالیکه هسته تیر ومریخ آهنی است.

·          بیشترین فاصله زاویه ای زهره با خورشید یا همان بیشترین کشیدگی به 46 درجه می رسد بهمین دلیل حداکثر سه ساعت قبل از طلوع ویا سه ساعت بعد از غروب خورشید قابل مشاهده است وهنگامیکه چندان نزدیک به خورشید نیست به هنگام روز به صورت یک نقطه سفید رنگ مایل به زرد در پهنه آسمان آبی مشاهده می شود.

·         این سیاره دردو وضعیت بدلیل نزدیکی به خورشید مشاهده نمی شود یکی زمانی که در آن سوی خورشید است ودیگری زمانی که در این سوی خورشید یعنی بین زمین وخورشید قرار دارد.در حالت اول گفته می شود که سیاره در حالت مقارنه خارجی است ودر حالت دوم گفته می شود در حالت مقارنه داخلی است.(مقارنه به معنای قرین بودن یا نزدیکی است).37 روز قبل یا 37 روز بعد از مقارنه خارجی 25 درصداز سطح ناهید روشن بوده وبه نورانی ترین وضعیت می رسد.بیشترین فاصله زاویه ای یا همان کشیدگی سیاره 70 روز قبل یا بعد از مقارنه داخلی رخ می دهد.

·         با کمک یک دوربین شکاری متوسط می توان دوره هلالی آنرا تعقیب کرد وبکمک تلسکوپ بجز هلالهای آن هیچ عارضه سطحی قابل ملاحظه ای دیده نمی شود ودلیل آن هم وجود ابرهای غلیظ در جو سیاره است.ویژگیهای ظاهری ابرها زمانیکه در نور ماوراءبنفش مشاهده می شوند بهتر مشخص است.گرچه بکمک تلسکوپ نمی توان سطح ناهید را مشاهده نمود ولی بکمک امواج راداری که از جو آن عبور می کنند می توان به بررسی عوارض سطحی آن پرداخت.مااکنون توانسته ایم با استفاده از فضاپیما های ویژه به تهیه نقشه های دقیق از سطح ناهید بپردازیم.

·                 سیاره ناهید هر 224.7 روز یکبار بدور خورشید می چرخد وفاصله آن با خورشید بین 0.72 تا 0.73 واحد نجومی تغییر می کند.جهت چرخش وضعی این سیاره مانند اورانوس وبر خلاف دیگر سیارات از شرق به غرب است وخورشید برای یک ناظر فرضی بر سطح آن از غرب طلوع ودر شرق غروب می کند.

·         دوره چرخشی اولین بار در مقارنه سال 1961 بکمک امواج راداری با استفاده از یک آنتن 26 متری در کالیفرنیا٬ رصدخانه رادیویی جردل بانک انگلیس ویک رصدخانه در شوروی سابق محاسبه شد.در سال 1964 نیز با استفاده از پدیده دوپلر متوجه حرکت معکوس سیاره از شرق به غرب شدند.

·     دوره چرخش مداری ناهید با زمین جفت شده وهمیشه در حالتیکه کمترین فاصله با زمین دارد یعنی در مقارنه داخلی فقط یک روی خود را به زمین نشان می دهد.دلیل این حالت بخوبی روشن نیست ولی احتمال اثرات گرانشی زیاد زمین است.

·         قطر ناهید 12103.7 کیلومتر یا 94.9 درصد قطر زمین است.وزن آن 4.87 ضربدر ده بتوان 24 یا 81.5 درصد زمین است.چگالی آن در مقایسه با زمین که 5.52 است 5.24 گرم در سانتی متر مکعب است.سرعت فرار درسطح سیاره نیز 10.36 کیلومتر درثانیه است.

·     زاویه مداری ناهید به دور خورشید با صفحه مداری زمین در مقایسه با تیر که حدود 7 درجه است تنها 3.394 درجه است.سرعت متوسط مداری آن 35 کیلومتر در ثانیه و گرانش سطحی آن 887 سانتی متر بر مجذور ثانیه یا 0.904 برابر g  در سطح زمین است.دمای سطحی متوسط آن 464 درجه سانتی گراد ودمای متوسط ابرهای بالایی آن 43- است.بدلیل جریانات همرفتی جو وسرعت شدید بادها تفاوت دما در شبانه روز خیلی تغییر نمی کند.بدون وجود پدیده گلخانه ای دمای آن تقریبا" مانند زمین بود.

·         تا اواخر قرن نوزدهم تصور بر این بوده که دارای یک قمر می باشد وحتی نام آنرا neith گذاشته بودند که اکنون می دانیم که هیچ قمری ندارد.چیزهایی که به عنوان قمر معرفی می شده اند احتمالا" ستارگانی بوده اند که در آن نزدیکی مشاهده می شده اند.

                                                       پدیده عبور          

·     دو سیاره تیر وزهره که مدارشان درون مدار سیاره زمین است وبه خورشید نزدیکتر هستند در چرخششان بدور خورشید گهگاهی بین زمین وخورشید قرار می گیرند وموجب رخ دادن پدیده عبور یا ترانزیت می شوند. این دو سیاره بدلیل کوچکی نسبت به خورشید وفاصله دورشان بر خلاف ماه که در چرخش بدور زمین گاهی بین زمین وخورشید قرار میگیرد وموجب خورشیدگرفتگی شده و می تواند جلوی کل قرص خورشید رابگیرد  نمی توانند موجب پوشاندن قرص خورشید بطور کامل شوند.در هنگام بروز پدیده ،تنها به شکل نقطه ای تیره ،کوچک وگرد (قطر ظاهری زهره یک سی ام وقرص تیر تنها یک صدوهشتادم خورشید است) از یک سمت قرص خورشید وارد قرص شده وبعد از چند ساعتی از سوی دیگر خارج می شوند.

·         برای دیدن این پدیده باید مانند هنگام رصد لکه های خورشیدی از فیلترهای مناسب خورشید استفاده کرد.این پدیده درمورد سیاره تیر که سرعت بیشتری در چرخش بدور خورشید دارد بیشتر رخ می دهد بطوریکه در هرقرن بطور متوسط 13 بار رخ می دهد.عبور زهره نسبت به تیر نادرتر است وبا دوره های تناوب 8 ساله-122 ساله -8 ساله -105 ساله تکرار می شود.آخرین عبور زهره در سال 2004 بوده عبور بعدی در سال 2012 ، عبور بعدی 2117 وعبور سال 2125 الی آخر..........

·         دلیل نادر بودن عبور سیاره زهره:

·     سیاره زهره هر 1.5 سال یکبار حول خورشید می چرخد ولی از آنجاییکه صفحه مداری آن با صفحه مدار زمین زاویه کوچکی می سازد بیشتر مواقع زهره ،زمین وخورشید در یک راستا قرار نمی گیرند وسیاره گاهی از پایین وگاهی از بالای قرص خورشید عبور می کند.دو نقطه در مدار زهره وجود دارد که در صفحه مدار زمین بدور خورشید قرار می گیرند(نقاط گره ای)بنابراین اگر سیاره در هرکدام از نقاط گرهی باشد(این دو موقعیت در تاریخهای ژوئن ودسامبر هستند) وزمین هم در موقعیت مناسب باشد ،آنگاه زمین ،زهره وخورشید در یک امتداد قرار گرفته وپدیده عبور رخ خواهد داد.

·         وضعیت جو سیاره

·         سیاره ناهید در میان سیارات منظومه شمسی دارای غلیظ ترین جو است.حدو 90 در صد جرم کل جو سیاره در فاصله سطح تا ارتفاع 28 کیلومتری وجود دارد ودر این فاصله مانند یک اقیانوس رفتار می کند.بررسی ها نشان می دهند بخاطر این جو غلیظ تنها 2 درصد از نور خورشید به سطح آن می رسد.96.5 درصد جو ناهید از دی اکسید کربن‚ 3.5 درصد نیتروژن ‚مقداری منواکسید کربن‚ دی اکسید گوگرد ‚اسیدسولفوریک‚ بخار آب‚ آرگون ‚هلیم ‚کریپتن‚ گزنون ‚هیدروکلریک ‚هیدروفلوریک ‚سولفید هیدروژن وکاربونیل سولفاید تشکیل شده است.

·                   جالب است بدانید زمین تقریبا"همین مقدار دی اکسید کربن دارد که البته بصورت سنگهای آهکی در trust  وجود دارد.دی اکسید کربن ابتدا در جو زمین بوده ٫ سپس با آب اقیانوسها ترکیب شده وبصورت سنگهای آهکی در آمده است.هم چنین گیاهان نیز دی اکسید کربن را جذب می کنند.گفتنی است در حال حاضر مقدار دی اکسید کربن اقیانوسهای زمین 60 برابر موجودی آن در جو زمین می باشد.

·     فشارجوناهید با تغییر ارتفاع تغییر می کند ودر سطح نیز به حدود 90 برابر جو زمین میرسد که این مقدار با فشار در عمق یک کیلومتری اقیانوسها برابر است.جو ناهید از دو لایه اصلی با نام های تروپوسفر وتروموسفرکه مشابه تروموسفر زمین است تشکیل شده است. در قسمت روز سیاره٬ لایه ترموسفر که شبیه ترموسفر زمین است وجود دارد که دما در آن از 180درجه کلوین در ارتفاع صد کیلومتری به دمای 300 در جه در ناحیه  exosphere  می رسد.این لایه در قسمت تاریک سیاره ناپدید می شود.شب هنگام دما از 180 درجه در ارتفاع 100 کیلومتری به 100 درجه در ارتفاع 150 کیلومتری می رسد.

·         تغییرات دمایی در ست از بالای ابرهای سیاره در ارتفاع 75 تا 100کیلومتری بسیار زیاد است وتغییرات روزانه  به اندازه 25 درجه در ارتفاع 95 کیلومتری نیز ثبت شده اند.

·     پاپین تر از این لایه مغشوش یعنی از ارتفاع حدود 75 کیلومتری لایه دوم یعنی لایه ابرآلود تروپوسفر قرار دارد.سه لایه مجزا که از لحاظ اندازه ذرات وغلظت متفاوت هستند در لایه ترپوسفر در فاصله 50 تا 70 کیلومتری وجود دارد.قطرات اسیدسولفوریک اجزاءاصلی ابرهای سیاره هستند.این قطرات از واکنش مولکولهای آب ودی اکسید گوگرد در نواحی بالایی جو وتحت تاثیر تابش ماوراءبنفش نور خورشید بوجود آمده اند.در نواحی پایین ای ابرها احتمال بارش نیز مطرح شده است.(همان چیزی که به بارانهای اسیدی سطح ناهید معروف شده است.)دمای بطور ثابت از بالای ابرها با درجه 300 درجه کلوین شروع شده وبه دمای 750 درجه در سطح سیاره افزایش پیدا می کند.این دمای بالاترین دمای سطحی در میان اجرام منظومه شمسی می باشد وحتی از دمای ذوب سرب نیز بیشتر است.دلیل این دمای زیاد  همان چیزی است که ما آنرا بانام پدیده گلخانه ای می شناسیم.سیاره ناهید از زمین به خورشید نزدیکتر است بنابراین مقدار انرژی دریافتی آن نیز بیشتر است.تابشی که به سطح می رسد باوجود لایه ابری از جنس دی اکسید کربن توانایی برگشت به فضا نداشته ودر میان لایه ابری وسطح سیاره  جذب شده است.البته تاحدودی وجود بخار آب ودی اکسید گوگرد نیز در بروز چنین پدیده ای هم موثر می باشد.گفتنی است دمای سیاره از این مقدار کنونی بیشتر نخواهد شد چراکه جو سیاره وسطح آن در حالت موازنه شیمیایی هستند.        

·     وضعیت ابرهای سیاره

·     مهمترین پدیده در جو سیاره که ظاهرا" کل سیاره را تحت تاثیر قرار داده ابرهای آن می باشد.ابرها 76 درصد از نور خورشید را بازتاب می کنند.بررسی ویژگیهای ظاهری ابرها کمک بزرگی در جهت شناخت جو سیاره بوده اند.بادهایی که به این ابرها شکل می دهند درتمام مناطق سیاره در حال وزیدن هستند.چرخش جو سیاره در میان سیارات منظومه شمسی همتا ندارد.علیرغم چرخش کند خود سیاره ابرهای آن هر 4 روز یکبار سیاره را دور می زنند.سرعت در نواحی بالای ابرها که از شرق به غرب می وزند به 100 متر در ثانیه یا 360 کیلومتر در ساعت هم می رسد.(حرکت ابرها از سمت دو قطب به سوی استوا می باشد)مقدار سرعت با کاهش ارتفاع بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد سرعت در ارتفاع ده کیلومتری به حدود 18 کیلومتر در ساعت ودر سطح به حتی کمتر از یک متر درثانیه یا 4 کیلومتر در ساعت می رسد.

·         دلیل سرعت زیاد ابرها در نواحی بالایی جو هنوز بخوبی روشن نیست ولی احتمالا"ناشی از انتقال اندازه حرکت از خود سیاره که دارای حرکت کندی است همینطور اندازه حرکت لایه های پایینی جو به لایه های بالایی جو که دارای وزن بسیار کمتری هستند می باشد.بنابر نظرات دیگر تقریبا"تمام انرژی دریافتی از خورشید در نواحی بالای ابرها جذب می شود واین انرژی بسیار زیاد موجب حرکت ابرها به شکل ابر-چرخش super –rotation  شده است .چنین ابر چرخشی در بالای ابرهای قمر زحل تیتان  ونواحی بالایی جو زمین نیز مشاهده شده است.

·         اطلاعاتی که از جو سیاره داریم بیشتر توسط مدارگرد پایونیر ناهید که هر روز از میان آن می گذشت بدست آمده است.


نپتون

نپتون آخرین سیارهٔ گازی سامانهٔ خورشیدی است. این نام به عنوان خدای دریا و همزاد اورانوس نامگذاری شده است.

کشف این سیاره در بین سال‌های ۱۷۹۰ تا ۱۸۴۰ بر اثر اختلالاتی که در مدار

 اورانوس مشاهده شد، انجام گردید.

ویژگی‌ها

معمولاً همه این سیاره را به رنگ آبی می‌شناسد و به این علت است که گاز متان حاضر در جو نپتون رنگ سرخ را جذب کرده و آبی حاصل از طیف نوری خورشید را بازمی‌تاباند.

نپتون از نظر ساختاری بسیار شبیه به سایر سیارات گازی به خصوص اورانوس است . تفاوتی که در ساختار سیاراتی مانند اورانوس و نپتون دیده می‌شود، عدم حضور هیدروژن فلزی مایع است که در عوض آن به یک ساختار متراکم آب مانندی در اطراف هسته می‌رسیم. لایه بیرونی‌تر نپتون متشکل از هیدروژن ملکولی مایع و هلیوم مایع است.

اتمسفر و جو نپتون آبی رنگ است و درصد بازتابش بالائی دارد که حاکی از وجود یک جو غلیظ است . بر طبق تحقیقات حضور مقادیری متان نیز در این سیاره تایید شده است . در کل ، ترکیبات جو این سیاره به مانند سایر سیارات غول پیکر گازی شامل ۸۰ تا ۸۵ درصد هیدروژن و ۱۵ تا ۱۹ درصد هلیوم می‌باشد.

تقریباً ۱۶۵ سال طول می‌کشد تا نپتون یک بار به‌دور خورشید بگردد. بنابر این از زمان کشف آن در سال ۱۸۶۴ تا کنون، هنوز یک بار به دور خورشید نگشته‌است. این گردش در سال ۲۰۱۱ تکمیل خواهد شد

دوره تناوب نجومی آن ۱۶۴٫۷۹ سال است . از زمان کشف نپتون تا کنون فقط ۷۵ درصد مدار خود را طی کرده. دوره تناوب چرخشی نپتون ۱۷ ساعت و ۵۰ دقیقه است. سرعت گریز از جاذبه این سیاره نیز چیزی در حدود ۲۳ کیلومتر در ثانیه است.نپتون دارای دو قمر بزرگ بنام‌های نرئید و تریتون است و تعداد بسیار زیادی اقمار کوچک دارد.

پیش از این انتظار می‌رفت که نپتون از نظر جوی آرام‌تر از اورانوس باشد ولی ویجر ۲ نشان داد که بادهای نپتون بسیار بسیار شدید هستند. سرعت این بادها به ۶۴۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

 

 
+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم دی 1390ساعت 21:8  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

باتلاق

يكي از پديده هاي جالب طبيعت باتلاق است . باتلاق زميني است با خاكي نرم و مرطوب كه در سطح اين خاك گياهاني هم چون خزه ها و ساقه هاي ني مي رويند . خاك رس در بعضي قسمت ها نفوذپذير است در نتيجه آب در اين محل مي ماند و پديده ي باتلاق به وجود مي آيد .باتلاق معمولا در كنار درياچه ها ،‌رود ها و نواحي ساحلي مشاهده مي شود و چون خاك آن نرم و مرطوب است و حالت اسفنجي داردمحل بسيار مناسبي براي به دام انداختن انسانها و حيوانات است .خاك مكنده ي آن هر چيزي را به قعر خود مي كشد و غرق مي كند ، اما باتلاق در كنار اين چهره ي ترسناك مزايايي نيز دارد. به عنوان مثال ، از جمله نقاطي است كه در آن مي توان به كود گياهي و يا زغال سنگ نارس دست يافت .انسان با نبوغ خود ، اين زمين ها را زهكشي كرده است و آنها را به زمين هاي كشاورزي تبديل كرده است .

يكي از نكات قابل توجه درباره باتلاق ،‌وجود گاز متان در آن است ،اين گاز خاصيت خفه كنندگي دارد. در كشور ما باتلاق هاي زيادي وجود دارند كه از جمله آنها مي توان به باتلاق گاو خوني در استان اصفهان اشاره كرد . باتلاق ها از جمله نقاطي هستند كه رود ها به آنها مي ريزند .به خاطر وجود زندگي گياهي و جانوري به نسبت پررونق در باتلاق ها ، به طور معمول از اصطلاح «تالاب» نيز براي آنها استفاده مي كنند . در صورتي كه پيرامون تالاب را گياهان خانواده ي خيزران فرا گرفته باشند ، از اصطلاح «نيزار » هم برايشان استفاده مي شود .

باتلاق گاوخونی نام ماندابی است در استان اصفهان که زاینده‌رود به آنجا می‌ریزد. باتلاق گاوخونی يكی از باتلاقهای مشهور در جلگهٔ مرتفع مركزی ايران محسوب می شود. اين باتلاق منطقه ای به وسعت 476 كيلومتر مربع را پوشانده و در 167 كيلومتری جنوب شرق اصفهان واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دريا 1٬470 متر و ماكزيمم عمق آن 150 سانتيمتر می باشد. باتلاق مذكور منابع زيستی غنی ای دارد البته به انضمام فعاليتهای ديگری كه نسبت به محيط دارد. اين باتلاق همچنين پناهگاهی برای پرنده های مهاجر است و با همهٔ اين ويژگيها يكی از جاذبه های گردشگری ست.

در تصور عام باتلاق جایی است با ظاهری فریبنده. به این معنا كه زیر آن خالی است و وقتی پا بر آن می گذاری به ناگاه انسان را می بلعد. اما تنها باتلاق ایران یعنی باتلاق «گاوخونی» این شرایط را ندارد.

یكی از رودهای ناحیه مركزی ایران رود معروف زاینده رود است. زاینده رود دارای شاخه های متفاوتی است. مانند دریاچه پلاس جان، شور و دهاقان، خشكه رود، حوضه مرغاب، زرچشمه، حوضه رحیمی و گاوخونی.

این رود برخلاف سایر رودخانه ها، به جای آنكه به دریا بپیوندد در یك ناحیه كویری داخلی فرومی رود. ناحیه ای كه از دیرباز به آن «گاوخونی» می گفتند. حتی شیخ بهایی نیز با استفاده از آبهای زاینده رود و گاوخونی تومار تقسیمات آب را طراحی كرد.

تالاب یا در اصطلاح باتلاق گاوخونی در پست ترین ناحیه دشت اصفهان و خشك ترین منطقه كویری قرار دارد. وسعت آن ۴۷۰ كیلومترمربع است كه در حال حاضر تنها ۵۰ كیلومترمربع آن را آب فرا گرفته، حداقل عمق این تالاب یك متر و حداكثر عمق در مواقع پرآبی ۵/۱ است و غرق شدن در حواشی آن به دلیل شوری خاك و پف كردگی آن محال به نظر می رسد. ۹/۹۰ درصد این تالاب در محدوده استان اصفهان و مابقی در استان های یزد، فارس و چهارمحال بختیاری قرار گرفته است.

تالاب گاوخونی و حوضه پیرامون آن یكی از نخستین سكونتگاه های بشری در كشور بوده كه به خاطر دوری از اصفهان بكر و به صورت گنجینه ای حفاظت شده از چشم اندازهای طبیعی و آثار تمدن بشری باقی مانده است. در كاوش های باستان شناسی این منطقه تاكنون سه اسكلت همراه ظروف مفرغی و ژتون های مربوط به تجارت متعلق به انسان های پیش از تاریخ كشف شده اند. باستان شناسان بر این باورند كه اقوام ساكن در این منطقه هزاره چهارم پیش از میلاد می زیستند كه اغلب كشاورز و دامپرور بودند.

وسعت منطقه و وجود جنگل ها و نیزارهای فراوان شرایطی را فراهم كرده كه بدون راهنمای محلی احتمال گم شدن وجود دارد اما سكوت ، زیبایی و دشت بیكران آن نیز مانع از صرفنظر كردن از این پدیده طبیعی می شود. وجود علفزارها، جنگل های كویری، تپه های شنی، قدیمی ترین بندهای انحراف آب و آسیاب، آب انبارها، قلعه های تاریخی، برج های كبوتر و مساجد قدیمی كه در محدوده این باتلاق قرار دارند، همگی از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می روند.

فصل پاییز برای بازدید از این تالاب مناسب تر است چرا كه از گرمی هوا كاسته می شود. این تالاب معجزه ای است در دل خشك كویر. برای رسیدن به این تالاب از شهر وزنه در استان اصفهان باید ۲۵ كیلومتر به سمت شرق رفت.

همچنین تالاب گاوخونی در كنوانسیون بین المللی رامسر كه در سال ۱۹۷۱ برگزار شد، با داشتن شاخصه های ویژه هیدرولیكی، بیولوژیكی و اكولوژیكی به عنوان یك تالاب كم نظیر جهانی شناخته شد. در منطقه گاوخونی بیش از ۳۰ نوع پوشش گیاهی مانند تاغ، گز، اشك، درمنه، گون، شور، پرند و قیچ و بیش از ۲۰ هزار پرنده مهاجر مانند فلامینگو، مرغابی، غاز خاكستری و حیوانات دیگر مانند قورباغه تالابی، بزمجه، انواع مارمولك، آهو و گورخر زندگی می كنند كه خیلی از آنها از بین رفته اند.

در انتها دانستن وجه تسمیه گاوخونی نیز جالب است. گاوه در زبان فارسی به معنای بزرگ و خان به معنای چشمه محل آب است. پس گاوخونی نیز یعنی آبگیر بزرگ، بركه بزرگ و گودال بزرگ.

بدین ترتیب باتلاق یا تالاب گاوخونی نه تنها ترسناك نیست بلكه یكی از مناطق طبیعی و منحصر به فرد جهان به شمار می رود.

در معنايي ديگرگاوخونی به معنی گاوخانه است وگورخونی هم نامیده می شود.ظاهرا" به علت وجود تعداد زیادی گورخر در گذشته، به این نام معروف شده است.
گاوخونی با آغاز فصل سرما پذیرای هزاران نوع پرنده مهاجر است که از شمال به آن ناحیه مهاجرت می کنند و فضای جالب توجهی را به وجود می آورند.
اهمیت تالاب گاوخونی را می توان به شرح زیر فهرست بندی کرد: دارای تولیدات و ذخائر بسیار بالای بیولوژیک است.
زیستگاه بسیار مناسبی برای آبزیان، حیات وحش و پرندگان مهاجر و بومی است.
فضاهای تفریحی مناسبی دارد. مهاجرت پرندگان از نواحی شمالی در فصل های سرد و یخبندان، و همچنین از نواحی جنوبی در فصل های گرم به این منطقه ،زیبایی جالب توجهی به آن می بخشد.

بندر

بندر مكاني است كه كشتي ها براي بارگيري يا تخليه بار در آنجا توقف مي كنند . مناطق ساحلي ، در كنار درياها و اقيانوس ها ، محل مناسبي براي ايجاد بندر هستند . بندر محل مناسبي براي ايجاد شهرهاي بزرگ است و شهر هاي بندري هم از نظر جمعيتي و هم از نظر بازرگاني و تجارت رونق فراواني دارند . اين شهر ها محل اتصال راههاي دريايي ، هوايي و زميني هستند . كشتي هاي بزرگ و غول پيكر در بندر ها پهلو مي گيرند و بارهايي را كه از مناطق ديگر در خود حمل كرده اند ، در اين مناطق تخليه مي كنند و يا مجددا بارگيري مي كنند . در گذشته در بندر براي هدايت و گم نشدن كشتي ها و قايق ها ، فانوس هاي دريايي مي ساختند و كشتي ها با استفاده از نور اين فانوس ها مسير خود را تنظيم مي كردند تا به ساحل برسند .

البته اكنون كشتي ها از دستگاه هاي دقيق موقعيت ياب جهاني به وسيله ي ماهواره ها استفاده مي كنند . بندرها در معرض خطر ناشي از موج هاي بزرگ و خطرناك قرار دارند .اين موج ها ، در مواقع طوفاني شدن درياها و اقيانوس ها ، خسارت هاي زيادي را به بندر وارد مي كنند . بندر را بر حسب معيار هاي متفاوت و خصوصياتي كه هر بندر ممكن است داشته باشد ، دسته بندي مي كنند ممكن است كه به خاطر صيد يك نوع خاص ماهي ، بندر به نام آن ماهي نام گذاري شود ،‌و به خاطر پهلو گرفتن كشتي هاي نفتي ، بندر نفتي به حساب آيد و يا بندر صادراتي و وارداتي باشد. بندر براي كشورها موقعيت خاصي دارد . در مواقع جنگ ،‌جزء اولين مناطقي به حساب مي آيد كه مورد حمله قرار مي گيرد . ايران نيز بندرهاي گوناگوني دارد .از جمله مهمترين آنها مي توان به بندر عباس و بندر بوشهر اشاره كرد . بيشتر بندر هاي ايران ،‌نفتي و گازي هستند و تأسيسات بزرگ نفتي و گازي دارند .بيشتر اين بندرها در شمال و جنوب ايران و در كناره ي خليج فارس و درياي خزر قرار دارند . بندر هاي جنوبي ايران نسبت به بندر هاي شمالي اهميت بيشتري دارند .

بيابان

به سرزمين هاي خشك و بدون پوشش گياهي و لم يزرع كه در آنها شرايط زيستي محدود است ، در اصطلاح بيابان گويند . خشكي اين سرزمين هاي بياباني به حدي است كه تنها گياهان و حيوانات خاص مي توانند در اين شرايط زندگي كنند ، و ما هرگز در اين مناطق موجوداتي را كه در ساير مناطق مثل جنگل ها ، كوهپايه ها ، كوهستان ها و ...زندگي مي كنند ، نمي بينيم .

به طور معمول انواع مختلف مارها ، عقرب ها ، مارمولك ها ، شتر ها و ... در بيابان ها زندگي مي كنند .گياه معروف بياباني كاكتوس است . كاكتوس ها گياهان ويژه اي هستند ،‌با برگ هاي روغني ، ضخيم وريشه هاي بلند ،‌تا هم بتوانند آب را از اعماق زمين با ريشه هاي خود بگيرند و هم با برگ هاي ضخيم خود آن را به راحتي از دست ندهند . بيابان ها بارندگي بسيار كمي دارند و اين مقدار اندكدر حدود 200ميلي متر در طول سال است . ميزان و شدت تابش نور خورشيد در بيابان ها بسيار است ، البته اين حالت در روزها اتفاق مي افتد ،‌يعني گرماي شديد مخصوص روزهاي بياباني است و شب هايش بسيار سرد است . گاهي اوقات ، ما شاهد رويش علف و بوته هاي خاردار نيز در بيابان ها هستيم . يكي از زيبا ترين پديده ها يا منظره هايي كه شما مي توانيد در بيابان ها ببينيد ، وجود اشكال گوناگوني است كه به كمك باد و شن و ماسه ي موجود در بيابان ها ايجاد شده است .

شب هاي بيابان ،‌اگر سرماي آن را بتوان تحمل كرد ، يكي از زيبا ترين شب هاست ، زيرا آسمان پر از ستاره است . به دليل شرايط سختي كه بيابان ها براي زندگي دارند ، انسان ها قادر به زندگي در اين مكانها نيستند ، اما گاهي اوقات انسانهايي پيدا مي شوند كه با وجود اين شرايط نامساعد ، باز هم بيابان را براي زندگي خود انتخاب مي كنند . به اين مردمان بيان نشين و يا كوير نشين مي گويند.

كشور ما نيز داراي دو بيابان بزرگ است . دشت كوير و بيابان لوت ،كه در نواحي مركزي ايران واقع شده اند .علاوه بر ايران ،‌ كشورهاي ديگر جهان نيز داراي مكان هايي به نام بيابان هستند .يكي از معدود كشورهايي كه بيابان ندارد ، لبنان است . در كشور ما مردم براي زندگي در بيابان ها مكانهايي را كه داراي سرسبزي محدود و يك منبع آب است ( و اصطلاحا واحه ناميده مي شود ) براي زندگي انتخاب كرده اند و يا اينكه در حاشيه ي نواحي بياباني زندگي مي كنند .

 

 

جلگه

جلگه،‌سرزمين صاف و نسبتا همواري است كه از سويي به پهنه ي آب ها و از سوي ديگر به كوهستان محدود مي شود . جلگه را نبايد با دشت اشتباه گرفت . دشت ها بر خلاف جلگه ها تماما توسط كوه ها احاطه شده اند . جلگه ها محل مناسبي براي كشت محصولات كشاورزي هستند . انسانها نيز جلگه ها را به عنوان يكي از زيستگاه هاي خود انتخاب كرده اند . ما در سطح جهان به انواع متفاوتي از جلگه ها بر مي خوريم . يكي از انواع جلگه ، جلگه ي ساحلي است . جلگه ساحلي از يك طرف به ساحل دريا و از طرف ديگر به سرزمين هاي مرتفع يا نيمه مرتفع محدود مي شود . اين جلگه ها در معرض حمله امواج دريا قرار دارند . از ديگر انواع جلگه ،‌جلگه سيلابي است . اين جلگه ها در اثر ته نشين شدن مواد رسوبي موجود در آب رودخانه ها و يا سيلاب ها در كناره هاي رود و يا در مناطق صاف و هموار به وجود مي آيند .

جلگه هاي سيلابي ،‌به علت حاصلخيز بودن ،‌محل بسيار مناسبي براي كشت محصولات كشاورزي به حساب مي آيند . همچنين گروه هاي انساني بيشتري را به سمت خود جلب مي كند . از مثال هاي بارز در اين مورد ، جلگه هاي اطراف رور نيل هستند كه محل بسيار مناسبي براي كشت محصولاتي چون پنبه و غلات به شمار مي روند . علاوه بر محصولات كشاورزي ،‌جلگه ها محل رويش گياهان متنوعي هستند .يكي از جلگه هاي معروف ايران ريال جلگه ي خوزستان است . كه در نواحي جنوبي ايران قرار دارد و توانسته است كه شرايط بد جوي و زيست محيطي نواحي جنوبي ايران را تعديل كند و محل مناسبي براي ايجاد شهر هاي بزرگ باشد  اين جلگه ها از يك طرف به رشته كوه هاي زاگرس و از طرف ديگر به خليج فارس محدود مي شود . رود هاي متعددي در سطح جلگه ها جريان دارند . جلگه ها ممكن است كه در كنار درياچه ها نيز به وجود آمده باشند ،‌مثل جلگه مياندوآب كه در جنوب درياچه اروميه قرار گرفته است . اين نوع جلگه ها را جلگه هاي درياچه اي مي گويند .

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم دی 1390ساعت 20:45  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

ریاضی وحل مسئله

از آن‌جا كه پيشرفت روز افزون صنعت و تكنولوژي در جهان پهناور، رو به افزايش است نياز و ضرورت و جايگاه رياضيات ابتدايي بيشتر احساس مي‌گردد. آموزش ابتدايي، در شكل‌گيري مفاهيم رياضي نقشي اساسي دارد. كودكان لازم‌التعليم با ورود به دوره ابتدايي با مفاهيم رياضي آشنا مي‌گردند. حال چگونه بايد اين مفاهيم در اذهان كودكان نهادينه شود. به شرايط موقعيت‌ ياددهي، يادگيري بستگي دارد. كودكان در محيط كلاس مي‌آموزند آنچه را در اختيار دارند. معلمان و دست‌اندركاران نظام آموزشي بايد مفاهيم رياضي را ملكه ذهن كودكان سازند.

برنامه‌ريزي، تغيير كتب رياضي، تغيير روش‌ها و متد تدريس از مهم‌ترين اركان تدريس و نهادينه ساختن، مفاهيم رياضي در دوره ابتدايي هستند كه در اين مقاله به آن‌ها مي‌پردازيم.

اهداف آموزش رياضي در دوره ابتدايي

1- ايجاد توانايي براي انجام محاسبات عددي در زندگي روزمره

2- پرورش نظم فكري و درست انديشيدن از طريق آموزش بكار بردن صحيح دانسته‌ها براي به دست آوردن نتيجه‌ها

3- ايجاد توانايي در انجام دادن محاسبات ذهني و حدس و تخمين زدن كميت‌ها در حدود نيازهاي زندگي روزمره

4- آموزش رياضيات مورد نياز در رابطه با ساير دروس دوره ابتدايي

5- ايجاد توانايي در برآورد راه حل مسائل و حدس جواب آن‌ها

6- ايجاد توانايي درك محتواي رياضي مسائل به قالب رياضي در آوردن و حل آن‌ها

نقش آموزش ابتدايي در شكل‌گيري مفاهيم رياضي

مفهوم آموزش ابتدايي

اولين دوره آموزش و تربيت براي هر انساني به طور رسمي، آموزش ابتدايي است. بعد از آموزش‌هايي كه فرد در محيط خانواده فرا مي‌گيرد، آموزش‌هاي رسمي به عنوان آموزش دوره‌ عمومي شروع مي‌شود. كودكان از سن 5 سالگي وارد عرصه تعليم و تربيت رسمي مي‌شوند و پس از طي 6 سال آموزش و تربيت به دوره بعدي يعني راهنمايي تحصيلي وارد مي‌شوند. كودكان لازم التعليم هر كشور با كشور ديگري در ورود به مدارس ابتدايي تفاوت دارند. كشورهايي كه فقر فرهنگي دارند، معمولاً بسياري از كودكان لازم التعليم آن‌ها از تحصيل و آموزش محروم مي‌شوند. دوره‌ ابتدايي با توجه به حركت جديدي كه در زمينه توسعه برنامه علوم رياضي در قرن اخير ايجاد شده است به آموزش ابتدايي اهميت زيادي قائل شده‌اند. قدرت يادگيري دانش‌آموزان دوره ابتدايي بيش از ميزاني است، كه در برنامه‌هاي درسي استاندارد مدارس منظور شده است.

آموزش‌هاي دروس مختلف، در دوره ابتدايي كودكان را با جهان و پديده‌هاي آن آشنا مي‌سازند. آموزش رياضي در دوره ابتدايي يكي از اين دروس است. آموزش سنتي رياضي ابتدايي جواب گوي نيازهاي دانش‌آموزان امروز نخواهد بود. تغيير و دگرگوني در برنامه‌هاي دوره ابتدايي و كتب رياضي و همچنين تغيير اساسي روش‌هاي تدريس در دوره‌ ابتدايي نقش به سزايي در آموزش و فراگيري مفاهيم رياضي دارد. هر چند برنامه‌ها و كتب درسي رياضي در ابتدايي تغيير يافت ولي نتايج آموزش‌ها چندان مطلوب نشد. در طرح كليات نظام آموزش و پرورش جمهوري ايران شيوه آموزش رياضي به دو روش فعال و غيرفعال تدوين شده است كه صفت فعال متوجه تلاش ياد گيرنده در يادگيري است.

نظر دانشمندان درباره آموزش ابتدايي(مباني نظري)

1- پياژه شناخت شناس معروف سوئيسي، تئوري خاصي از فرآيند دانستن آدمي به دست داده است كه با تئوري‌هاي ديگر گذشته در تعليم و تربيت به صورت ريشه‌‌اي مغايرت دارد. به نظر پياژه‌ ما هرگز نمي‌توانيم واقعيت را آن‌طور كه هست در ذهن خود تصوير كنيم يا واقعيت‌هاي خارج از عالم ذهن را به همان ترتيب كه هست وارد ذهن كنيم بلكه واقعيت نوعي بازسازي شده از محيط هر شخص است و هرگز واقعيت‌هاي ياد گرفته شده عيناً نسخه برگردان آن‌ها در خارج از ذهن نيست.

به نظر اين دانشمند هر كودك در جريان رشد خود، واقعيت‌ها را براي خود، بازسازي مي‌كند.

و به تدريج نتيجه اين بازسازي‌ها به واقعيت‌هايي كه در ذهن بزرگسالان است نزديك مي‌شود. مي‌توان گفت هر معلم بايد محتواي مطالب آموزشي را با فعاليت‌هاي ذهني كودك منطبق سازد و كودك در امر يادگيري به ويژه رياضيات ابتدايي بايد مستقيماً با موضوع يادگيري درگير باشد.

يعني خود فعاليت‌ داشته باشد به عبارت ديگر هرچه كودك در يادگيري مفاهيم رياضي بتواند مشاهده و تجربه كند، مفاهيم رياضي در ذهن او روشن‌تر و صريح‌تر بازسازي خواهد شد. از طرفي هر دانش‌آموز ضمن فعاليت‌هاي خود با ساير همكلاسي‌هايش در حال عمل و عكس‌العمل مي‌باشد.

يادآور مي‌شويم كه پياژه از نظر رشد براي تفكر كودك مراحلي را به تحقيق يافته است. معلم رياضي ابتدايي، زمان مناسب را براي آموزش هر مطلب رياضي در مدارس ابتدايي بايد انتخاب كند. تدريس رياضي با رشد عقلي يادگيرنده مناسبت پيدا مي‌كند و در اين صورت فشار غير ضروري بر كودكي كه هنوز آمادگي لازم براي آموختن مطلبي ندارد وارد نمي‌گردد و همچنين در آموزش مطالب رياضي نيز تاخير بي‌مورد مجاز شمرده نمي‌شود.»

چگونگي حل مسائل و درك مفاهيم رياضي در دوره ابتدايي

از كلاس دوم ابتدايي كه دانش‌آموزان با مساله روبه‌رو مي‌شوند و شروع به حل مسائل ساده‌اي مي‌نمايند، بايد نكات مهمي را كه براي حل مساله لازم است به آنان آموخت و مراقبت كرد كه در حل مسائل اين نكات را رعايت نمايند تا به تدريج ملكه ذهن آنان گردد.

اين نكات عبارتند از:

1. قبل از شروع به حل مساله بايد دانش‌آموز مشخص نمايد كه در مساله چه اطلاعاتي به او داده شده است و چه چيز از او خواسته‌اند. به عبارت ديگر بايد تعيين نمايد كه داده‌هاي مساله چيست و از او چه جوابي خواسته‌اند؟ همكاران محترم مي‌توانند به طريق مختلف دانش‌آموزان را به اين كار عادت دهند.

2. دانش‌آموز بايد قبل از حل مساله با هر عمليات رياضي ديگر، جواب آن را تخمين بزند. اين امر باعث مي‌شود كه اگر دانش‌آموزي در انجام عمليات خود اشتباه كرد، متوجه آن شود و اشتباه خود را برطرف

3. منطقي بودن جواب مساله:

دانش‌آموز بايد ياد بگيرد و دقت نمايد كه جوابي را كه براي مساله به دست مي‌آورد، منطقي و قابل قبول باشد و با آنچه در اطراف او وجود دارد، تطبيق كند. مثلاً تعداد درختان يك باغ، تعداد دانش‌آموزان يك مدرسه و تعداد خانه‌هايي كه در يك محله ساخته شده‌اند. نظاير آن‌ها هميشه اعدادي صحيح است و جواب‌هاي كسري براي چنين مساله‌هايي غيرمنطقي است. همچنين بلندي قد يك انسان، وزنه‌اي كه يك دانش‌آموز مي‌تواند بلند كند، تعداد مسافرين يك اتوبوس مسافربري، تعداد دانش‌آموزان يك كلاس حدودي دارند كه بيش از آن منطقي نيست. بنابراين، اگر دانش‌آموزي در حل مساله‌اي تعداد مسافرين يك اتوبوس معمولي را 154 نفر يا وزنه‌اي كه يك دانش‌آموز كلاس چهارم بلند مي‌كند كه اين اعداد و ارقام غيرمنطقي است و مسلماً در حل مساله اشتباه كرده است.

يكي از استادان بسيار خوب دانشگاه تعريف مي‌كرد كه دانشجويي در يكي از رشته‌هاي علمي در حل مساله‌اي دماي سيمي را چند ميليون درجه سانتي‌گراد به دست آورده بود و هيچ‌ دقت نكرده بود كه در دماي بيش از پنج هزار درجه، تمام فلزات ذوب مي‌شوند و ديگر سيمي وجود ندارد كه دماي آن به ده هزار درجه برسد تا چه رسد به چند ميليون درجه.

حال برمي‌گرديم به حل مساله فوق‌الذكر:

يكي از مسائل خوبي كه در كتاب‌هاي رياضي ابتدايي آمده است همين مساله شماره 7 صفحه 73 رياضي چهارم دبستان و مسائل نظير آن است. صورت مساله چنين است «مي‌خواهيم براي 52 دانش‌آموز در اردوگاه چادر بزنيم حداقل چند چادرنشين شش نفره لازم است تا كسي بدون چادر نماند» اين گونه مسائل هم جنبه كاربردي دارند و در زندگي روزانه زياد اتفاق مي‌افتند و هم دانش‌آموز ياد مي‌گيرد كه به مطالبي كه در بالا تذكر داده شده توجه نمايد براي حل اين مساله مي‌توان با مثال‌هاي محسوس مطلب را براي دانش‌آموزان روشن كرد. مثلاً مي‌توان عملاً به دانش‌آموزان نشان داد كه اگر در كلاس 38 دانش‌آموز باشد و سه دانش‌آموز روي يك نيمكت بنشينند، حداقل چند نيمكت لازم است تا همه دانش‌آموزان محلي براي نشستن داشته باشند. در اين مثال دانش‌آموزان متوجه مي‌شوند كه 36 نفر روي 12 نيمكت مي‌نشينند و 2 نفر ديگر نيمكت ندارند. بنابراين، بايد براي‌ آن دو نفر نيز يك نيمكت در نظر گرفت. پس جمعاً 13= 1+12 نيمكت لازم است. به اين ترتيب، دانش‌آموزان به مفهوم مساله پي خواهند برد و مساله مورد بحث نيز به همين ترتيب حل مي‌شود.

براي 48 نفر 8 چادر لازم است و براي 4 نفر ديگر كه بدون چادر مانده‌اند بايد يك چادر در نظر گرفت. چون فرض مساله اين است كه چادرها شش نفره است و كسي هم نبايد بدون چادر بماند. بنابراين 9= 1+8 چادر لازم است. به نظر مي‌رسد اشكال از اينجا به وجود مي‌آيد كه ما دانش‌‌آموزان را عادت داده‌ايم به اينكه هر عددي در حل مساله به كار مي‌برند يا بايد در صورت مساله آمده باشد و يا در ضمن عمليات به دست آيد. در اينجا عدد يك كه بايد با عدد 8 جمع‌ شود، هيچ‌كدام از دو حالت فوق را ندارند و در موقع نوشتن حل مساله براي آن‌چه توضيحي بايد داد. اگر توجه نماييم كه يكي از هدف‌هاي اصلي تدريس رياضي عادت دادن دانش‌آموزان به تفكر صحيح و منطقي است، اين مشكل ديگر وجود نخواهد داشت. به اين ترتيب، همان‌طور كه تذكر داده شد دانش‌آموز پس از انجام عمل تقسيم توضيح مي‌دهد كه براي 48 نفر 8 چادر لازم است و براي 4 نفر باقيمانده نيز يك چادر ديگر.

و سپس مي‌نويسد: 9=1+8 حداقل 9 چادر لازم است تا هيچ‌كس بدون چادر نماند.

شكل‌گيري رياضي با درگير نمودن دانش‌آموز با مسأله: وقتي يادگيرنده با موقعيتي روبه‌رو مي‌شود كه نمي‌تواند با استفاده از اطلاعات و مهارت‌هايي كه در آن لحظه در اختيار دارد به آن موقعيت سريعاً پاسخ درست بدهد يا وقتي كه يادگيرنده هدفي دارد و هنوز راه رسيدن به آن را نيافته است، مي‌گوييم با يك مساله رو‌به‌رو است. حل مسأله صرفاً دانستن اطلاعات، مفاهيم يا اصول و كنار هم قرار دادن آن‌ها نيست، بلكه يادگيرنده بايد راه‌هاي تازه تركيب دانش‌هاي قبلي به ويژه اعداد يا اصول قبلاً آموخته شده را كه به حل مسائل منجر مي‌شوند كشف كند. اگر چنين وضعيتي صورت گرفت مفاهيم در ذهن شكل مي‌گيرد.

موارد زير به درك مفاهيم رياضي كمك مي‌كند

1. لازم است تست‌هاي استاندارد در زمينه‌هاي سنجش توانايي ذهني كودكان تهيه شود و معلمان قبل از تدريس بتوانند توانايي هر دانش‌آموز را در يادگيري مطالب رياضي مانند مجموعه‌ها، عددها،‌ زمان، سرعت و... ارزيابي كرده و به دقت معين كنند.

2. دروس رياضي براساس توانايي‌هاي مختلف ذهن كودك كه در مراحل رشد فكري او ظهور مي‌كند و تقويت مي‌گردد برنامه‌ريزي شوند.

3. معلمان كلاس‌هاي مختلف مدارس ابتدايي با توجه به انتخاب روش‌هاي درسي طوري عمل كنند كه روش‌ انتخابي در تدريس با رشد فكري كودكان برابر تحقيقات پياژه مناسبت داشته باشد. مثلاً در مدارس ابتدايي كه اغلب كودكان در مرحله رشد تفكر عملي هستند بايد دانش‌آموزان با راهنمايي معلمان خود از اشيا و وسايل عيني بيشتر استفاده كنند. روش فعال به صورت روش آموزش گروهي و همچنين روش آموزش انفرادي در كلاس درس رياضي به كار برده مي‌شود.

اميد است كه همه ي آموزگاران ارجمند با بهره گيري از روش هاي نوين آموزشي و وسايل كمك آموزشي و استفاده از تجربيات همكاران ديگر و به اشتراك گذاشتن تجربيات ارزشمند خود از طرق گوناگون از جمله استفاده از اينتر نت و وبلاگ، را را براي آموزش راحت تر ، بهتر ، اصولي تر و علمي تر آموزش رياضي براي نونهالان و آينده سازان ايران اسلامي فراهم نمايند.

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم دی 1390ساعت 20:43  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

راز فاش نشده دنيا!!! - 01-07-2009


1- كفن تورين

كفن تورين يك تكه پارچه كتان است كه تصوير يك مرد در آن نقش بسته درحالي كه به صليب كشيده شده است. بيشتر كاتوليك ها معتقدند اين پارچه، كفن عيسي مسيح مي باشد. اين كفن هم اكنون در كليساي «سنت جان تعميردهنده» در شهر تورين ايتاليا نگهداري مي شود. با وجود بررسي هاي زياد هنوز هيچ كس نتوانسته توضيح قابل قبولي بر چگونگي چاپ اين تصوير ارائه دهد و تاكنون كسي قادر نبوده از روي آن كپي بردارد. آزمايشات راديوكربن نشان مي دهد كه اين تكه پارچه متعلق به قرون وسطي است ولي مدافعان اين كفن، چنين نظريه اي را قبول ندارند. باستان*شناسان معتقدند اين پارچه در قرن چهارم هم وجود داشته، پارچه ديگري نيز موجود است كه مي گويند سر عيسي مسيح با آن پوشيده شده بود. پروفسور مارك گاسكين پژوهشگر اسپانيايي در سال 1999 در مورد ارتباط اين دو پارچه با يكديگر تحقيقات مفصل علمي انجام داد. اين تحقيقات كه بر پايه تاريخ، آسيب شناسي، تجزيه خون و لكه هاي روي پارچه ها انجام گرفته بود، نشان مي داد هر دو پارچه در دو زمان مجزا ولي نزديك به هم سر يك نفررا پوشانده بوده اند. اين نتيجه گيري توسط دانشمندان ديگري نيز مورد تاييد قرارگرفت.


2 - جاده بيميني

حتما شما هم مثل بسياري از مردم دنيا درباره شهر گمشده «آتلانتيس» چيزهايي شنيده ايد ولي «جاده بيميني» كجاست؟ در سال 1968 غواصان، صخره اي عجيب و زيردريايي را كشف كردند كه در نزديكي جزيره بيميني شمالي در باهاماس قرار داشت. هنوز هم هستند كساني كه معتقدند سنگ هاي اين صخره به طور طبيعي ساخته شده ولي به خاطر نوع نظم غيرمعمول اين سنگ ها، بسياري فكر مي كنند كه بخشي از شهر گمشده آتلانتيس مي باشند. شايد عاملي كه بيشتر باعث اسرارآميز شدن اين جاده شده «ادگار كايس» پيشگو در سال 1938 است كه مي گفت: «در سال هاي 1968 الي 1969 بخشي از يك معبد كه هنوز كشف نشده است در درياهاي نزديك بيميني عيان خواهد شد.» دكتر «گرگ ليتل» باستان شناس آماتور در تحقيقات اخير خود صخره جاده مانند ديگري درست شبيه صخره اولي را در زير آن پيدا كرد. او معتقد است اين صخره ها قسمت بالايي يك ديوار قديمي يا يك اسكله مي باشند. به هر حال اين صخره ها هر چه كه باشند چندان محتمل به نظر نمي رسد كه دست طبيعت خود به خود سنگ ها، شن ها و صدف ها را اين طور منظم در كنار هم قرار داده باشد.


3 - مثلث برمودا

مثلث برمودا، منطقه اي در آب هاي اقيانوس اطلس شمالي واقع شده است كه تاكنون شمار زيادي از هواپيماها و قايق ها در آن ناپديد شده اند. در طي سال هاي بسيار دلايل مختلفي براي اين ناپديد شدن هاي اسرارآميز ارائه شده كه از جمله آنها بدي آب و هوا، حمله فضايي ها، جابجا شدن زمان و برخي قوانين فيزيك بوده اند. هر چند كه در بسياري از گزارشات اين اتفاقات پر از اغراق بوده ولي حقيقت اين است افراد و اشياي بسياري در اين منطقه مثلث شكل ناپديد شده اند و هيچ دليل محكمي از آن در دست نمي باشد، اما نزديك به 15 سال است كه ديگر برمودا خبرساز نشده است.


4 - مهاجران رونوك

در سال 1584 سر والتر رالي به دستور ملكه اليزابت اول به ساحل شرقي آمريكاي شرقي رفت تا به وضع مهاجران انگليسي سامان دهد. بين سال هاي 1585 تا 1587 دو گروه از مهاجران در دو منطقه جاي گرفتند و تشكيل مستعمره دادند. يكي از اين گروه ها به جنگ با قبايل بومي آمريكا پرداخت و پس از مدتي از آنجا كه ديگر مواد غذايي و نيروي جنگيدن نداشتند دوباره به انگلستان بازگشتند. گروه دوم با بعضي از قبايل طرح دوستي ريختند ولي اين سياست هم نتيجه اي نداشت و بسياري از آنها كشته شدند. سرانجام اين مهاجران شخصي به نام «جان وايت» را مامور كردند تا به انگلستان برود و كمك بياورد. «وايت» به هنگام ترك آنجا ديد كه نود مرد، هفده زن و يازده بچه در آن مستعمره زندگي مي كردند ولي وقتي در سال 1590 وايت دوباره به آمريكا برگشت هيچ اثري از آنها نبود، حتي اثري از دعوا و جنگ هم به چشم نمي خورد. اين گروه از مهاجران به نام «مستعمره گمشده» معروف شده اند و هنوز كسي از ساكنين آن خبري ندارد.


5 - زمزمه تائوس

«زمزمه تائوس» يا «زمزمه طبيعت» در بسياري از نقاط دنيا شنيده مي شود. اين صدا اغلب در محيط هاي ساكت به گوش مي رسد و شبيه صداي موتوري است كه از فاصله دور مي آيد و بيشتر در ايالات متحده، انگلستان و كشورهاي شمال اروپا رخ مي دهد. هر چند كه تاكنون پژوهش هاي بسياري براي پيدا كردن منبع اين صدا و ضبط آن انجام شده ولي هنوز هيچ كس نتوانسته به نتيجه اي دست يابد.بلندترين زمزمه تاكنون در شهر كوچك «تائوس» در نيومكزيكو شنيده شده است. در سال 1997 كنگره آمريكا گروهي از دانشمندان انستيتوهاي علمي معتبر اين كشور را مامور تحقيق در اين زمينه كرد ولي تا به امروز هيچ كس علت اين صداي زوزه مانند را كشف نكرده است.


6 - كنت سن ژرمن

كنت سن ژرمن (به گفته برخي زمان مرگش 27 فوريه 1784 بود) نجيب زاده اي ماجراجو، مخترع، دانشمند آماتور، نوازنده ويلون، آهنگساز آماتور و بالاخره مردي اسرارآميز بود. او در زمينه علم كيمياگري هم مهارت هايي داشت و مردم او را «مرد شگفت انگيز» مي ناميدند. هيچ كس نفهميد او از كجا آمده بود وي بدون هيچ ردپايي هم ناپديد شد، اما پس از آن چندين سازمان پنهاني و اسرارآميز او را الگوي خود مي دانستند. در سال هاي اخير هم چندين نفر ادعا كرده اند كنت سن ژرمن هستند.


7 - كتاب دست نويس وينيچ

كتاب وينيچ، كتابي دست نويس متعلق به قرون وسطي است كه مشخص نيست با چه خط و زباني نوشته شده است. بيش از صد سال است كه كارشناسان سعي در شكستن رمز اين خط داشته اند، تصاويري كه در ورق هاي باقيمانده از اين كتاب ديده مي شود نشان مي دهد كه كتاب در زمينه داروسازي و درمان بيماري ها مي باشد


8 - جك قاتل

در نيمه دوم سال 1888 لندن صحنه قتل هاي فجيعي بود كه در اكثر آنها زنان خياباني كشته و گلويشان بريده شده بود. نام «جك قاتل» از نامه اي گرفته شده بود كه قاتل به روزنامه هاي لندن فرستاد. پليس انگليس مظنونين بسياري را دستگير كرد ولي براي هيچ كدام از آنها نتوانست مدرك كافي جمع آوري كند و همه را آزاد كرد. هنوز هم كسي نمي داند جك قاتل چه كسي بود.

9 - دي . بي . كوپر

دي.بي.كوپر يا «دن كوپر» نام مستعاري است كه به يك هواپيماربا داده شده است. دن كوپر در تاريخ 24 نوامبر سال 1971 يك هواپيماي بويينگ 727 را ربود و پس از دريافت 200 هزار دلار در حالي كه هواپيما بر روي اقيانوس آرام پرواز مي كرد از آن پايين پريد. هيچ كس نمي داند كوپر از آن پرش جان سالم به در برد يا نه، ولي در سال 1980 يك پسر بچه هشت ساله 5800 دلار اسكناس بيست دلاري خيس را در ساحل رودخانه كلمبيا پيدا كرد كه شماره سريال آنها با شماره سريال پول هايي كه به كوپر داده شد، يكي بود. همين اتفاق باعث شد كه از آن پس در هواپيماها ردياب فلزي كار بگذارند.

10 - ال چوپاكابرا

ال چوپاكابرا (مكنده خون بز) بيشتر در كشورهاي آمريكاي لاتين ديده شده است و احتمالا موجودي سنگين وزن با جثه*اي كوچك تر از خرس مي باشد كه يك رديف فلس شبيه دايناسورها از پشت گردن تا محل درآمــدن دم روي بـدن خود دارد. اين نام لاتين به اين دليل بر روي آن گذاشته شده كه به گفته شاهدين اين موجود حيوانات به ويژه بز را مي كشد و خون آنها را مي مكد. مي گويند اين موجود صورتي شبيه سگ يا پلنگ، زبان دراز نوك تيز و دندان هاي نيش بزرگي دارد و بويي شبيه بوي گوگرد بر جاي مي گذارد و به هنگام خطر چشمانش قرمز رنگ شده و مي درخشند.

11 - مرد بالدار

مرد بالدار نام موجودي عجيب است كه اوج رويت آن بين سال هاي 1966 و 1967 در ويرجينياي غربي بوده است در سال 2007 هم گزارش هايي مبني بر رويت آن موجود مي باشد. آنها كه مرد بالدار را ديده اند، مي گويند اين موجود سر ندارد! اما چشمان درشت و سرخي دارد كه روي سينه اش مي درخشند. افراد زيادي تاكنون خبر داده*اند كه مرد بالدار را ديده*اند ولي هيچ عكسي از آن در دست نمي باشد.

12 - نورهاي مارفا

نورهاي مارفا، نورهايي غيرقابل توضيح هستند كه به نورهاي ارواح هم معروفند. اين انوار در مارفا واقع در ايالت تگزاس ديده مي شوند. مي گويند اين نورها به اندازه يك توپ بسكتبال هستند و در ارتفاع 5/1 الي 2 متري زمين شناور مي باشند. نورهاي مارفا به رنگ هاي سفيد، زرد، نارنجي يا قرمز و گاه سبز و آبي ديده شده اند و به سرعت در جهات مختلف حركت مي كنند. هنوز هيچ كس از فاصله كاملا نزديك آنها را نديده است ولي دانشمندان احتمال مي دهند اين نورها، برق حاصله از تپه هاي كوارتز همان نزديكي باشد.

13 - قاتل زودياك

قاتل زودياك در اواخر دهه 1960 به مدت ده ماه فعاليت كرد و بعد ديگر هيچ خبري از او نشد در اين مدت او پنج نفر را كشت و دو نفر را زخمي كرد. اين دو نفر زخمي نيز به طرز معجزه آسايي از مرگ نجات يافتند در حالي كه قاتل فكر مي كرد آنها را كشته است. بعد از هر قتل، قاتل كه به زودياك معروف شده بود به پليس تلفن مي كرد و خبر قتل آنها را مي داد. او در نامه هاي خود به روزنامه ها مي نوشت: من دوست دارم مردم را بكشم. كشتن يك انسان خيلي لذت بخش تر از حيوانات است چون انسان خطرناك ترين حيوان روي زمين مي باشد... هنوز هم راز قاتل زودياك برملا نشده است.

14 - مري سلست

كشتي مري سلست در سال 1860 در «نووا اسكوتيا» به آب انداخته شد.

نام اوليه اين كشتي «آمازون» و طول آن 103 فوت بود و 280 تن وزن داشت. به مدت ده سال مري سلست پشت سر هم گرفتار حوادث متعددي شد و اين كشتي صاحبان مختلفي داشت تا اين كه سرانجام در يك حراجي در نيويورك به قيمت سه هزار دلار فروخته شد. صاحب جديد، تعميرات اساسي روي آن انجام داد و با نام جديد «مري سلست» آن را به آب انداخت. كاپيتان جديد بنجامين بريگز 37 ساله بود كه به همراه همسر و تنها دخترش و به اتفاق خدمه سوار كشتي شد و در نوامبر 1872 به سمت ايتاليا راه افتاد.

هيچ يك از سرنشينان كشتي هرگز دوباره ديده نشدند. مدتي بعد كشتي سرگردان در اقيانوس پيدا شدو هيچ اثري از خدمه اش در آن ديده نمي شد ولي هيچ كس در آن نبود و تمام مدارك به جز گزارشات روزانه كاپيتان ناپديد شده بود. اوايل سال 1873 دو قايق نجات در اسپانيا به ساحل نشستند.

در يكي از آنها جسد يك نفر به همراه پرچم آمريكا بود و در ديگري جسد پنج نفر ديده مي شد. برخي معتقدند اين اجساد بقاياي سرنشينان مري سلست بودند ولي حقيقت اين است كه هويت اين اجساد هيچ وقت كشف نشد.

15 - پا گنده

بيگ فوت يا ساسكواچ به انساني ميمون مانند گفته مي شود كه در نواحي جنگلي شمال غربي اقيانوس آرام و بخشي از بريتيش كلمبيا ديده شده است. برخي كارشناسان بيگ فوت را موجودي تخيلي و برگرفته از افسانه ها مي دانند ولي برخي ديگر به شدت از وجود آن حمايت مي كنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم دی 1390ساعت 20:42  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

لزوم توجه به تغذیه دانش آموزان در مدارس

 

سال‌هایی که کودک در مدارس ابتدایی می‌گذراند، از نظر تغذیه دوره مهمی است؛ زیرا رشد کودک در این سنین ادامه دارد اگرچه سرعت رشد آنها کمتر از سال‌های اول زندگی است، ولی باید توجه داشت که هر مرحله از رشد متکی بر روند مرحله قبل بوده و مرحله بعد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از جام جم ، اصولا دانش‌آموزان به ۳ وعده غذایی اصلی و ۲ میان‌ وعده در طول روز نیاز دارند و باید از تمامی گروه‌های غذایی شامل شیر، لبنیات، گوشت و حبوبات، سبزیجات، میوه‌جات و گروه نان و غلات مصرف کنند و تعادل و تنوع غذایی در این سنین مورد توجه قرار گیرد.

 

وعده غذایی صبحانه، نقش بسیار موثری در سلامت جسمی و فکری دانش‌آموزان دارد. به دنبال ناشتا بودن در طول شب، اگر دانش‌آموز صبحانه نخورد، به دلیل پایین افتادن قند خون، توانایی و شرایط لازم را برای یادگیری در مدرسه نخواهد داشت.

 

دانش‌آموزانی که صبحانه کافی نمی‌خورند، کم‌دقت، خسته و بی‌حوصله‌اند و نمی‌توانند کمبود انرژی، ویتامین‌ها و املاح معدنی را با خوردن وعده‌های دیگر جبران کنند. بنابراین مادران باید هر روز صبح، صبحانه کودک خود را قبل از این‌که به مدرسه برود، آماده کنند.

 

میان‌وعده‌های مناسب و مغذی نیز بسیار اهمیت دارد، زیرا ساعات نزدیک ظهر، کودکان ممکن است گرسنه شوند و این گرسنگی، نشستن سر کلاس را برای آنان تحمل‌ناپذیر می‌کند. تمام این موارد، ضرورت توجه به تغذیه صحیح در مدارس را بیش از پیش نمایان می‌سازد.

 

غذای سالم‌

 

بهداشت بوفه مدارس، فروشندگان بوفه و مواد غذایی موجود در آن موضوعی است که در سلامت دانش‌آموزان که در واقع مشتریان بوفه‌ها هستند، تاثیر زیادی دارد و توجه به آن در واقع توجه به سلامت نسل جوان و آینده کشور است.

 

خصوصیات بوفه استاندارد چیست؟ نوع خوراکی‌هایی که در آن عرضه می‌شود، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ اینها سوالاتی است که شاید هیچ‌یک از والدین کودکان به فکر آن نباشند.

 

بوفه قسمتی از تشکیلات یک مدرسه است، پس نظارت مدیر مدرسه روی این بخش ضروری است. همین طور نظارت وزارت بهداشت که با فرستادن ماموران بهداشت به مدارس می‌تواند از بسیاری از بیماری‌هایی که ممکن است از طریق مواد غذایی ناسالم به دانش‌آموزان سرایت کند، جلوگیری به عمل آورد.

 

غذای مضر

 

افراط در مصرف شکلات و شیرینی به این دلیل که موجب بی‌اشتهایی و سیری کاذب در کودکان می‌شود و آنها را از مصرف غذاهای اصلی بازمی‌دارد، موجب اختلال رشد آنها خواهد شد. بهتر است در منزل از نگه‌داشتن شکلات و شیرینی خودداری کنید و به این ترتیب، دسترسی دائمی کودکان به این نوع مواد کاهش می‌یابد. از دادن شکلات و شیرینی به عنوان جایزه یا تغذیه به کودکان خودداری کنید.

 

مصرف بی‌رویه تنقلات غذایی کم‌ارزش، یکی دیگر از مشکلات دانش‌آموزان است. متاسفانه برخی تنقلات تجارتی مانند انواع پفک به‌طور بی‌رویه از سوی کودکان و دانش‌آموزان مصرف می‌شود.

 

نتایج بررسی کشوری سال ۱۳۷۷ از دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نشان داده است حدود ۵۰ درصد کودکان ۱۲۶ ماهه و حدود ۹۰ درصد کودکان یک تا ۲ ساله هر روز پفک مصرف می‌کنند. مصرف پفک بخصوص قبل از وعده‌های غذایی به دلیل ایجاد سیری کاذب کودکان را از خوردن غذاهای اصلی که باید مواد مغذی مورد نیاز رشد کودک تامین کند، باز می‌دارد. از سوی دیگر، نمک آن ذائقه کودک را به خوردن غذاهای شور عادت می‌دهد.

 

متخصصان تغذیه همواره به والدین توصیه می‌کنند کودکان را به مصرف تنقلات سنتی مثل نخودچی و کشمش، گردو، بادام،‌ پسته، گندم برشته، برنجک، عدس برشته شده، توت خشک، انجیر خشک و برگه‌ها تشویق کنند و سر سفره به جای نوشابه برای افراد خانواده از دوغ استفاده کنند.

 

مواد لازم‌

 

میزان انرژی مورد نیاز کودکان مدرسه‌ای به لحاظ تفاوت در اندازه بدن، میزان تحرک و سرعت رشد، متفاوت است و اگر انرژی مورد نیاز کودکان از طریق کربوهیدرات و چربی تامین نشود، پروتئینی که باید صرف رشد و ترمیم بافت‌های بدن ‌شود، برای تامین انرژی به مصرف می‌رسد.

 

شایع‌ترین کمبودهای ویتامینی در این دوران، کمبود ویتامین A و D و شایع‌ترین کمبودهای املاح، کمبود ید، آهن و کلسیم است. هویج، منبع ارزانی از ویتامین A است و والدین می‌توانند از آن در برنامه غذایی روزانه کودکشان استفاده کنند.

 

بهترین نوع آهن قابل جذب در موارد حیوانی نظیر گوشت، مرغ و جگر است.

 

دریافت مقادیر کافی کلسیم از برنامه غذایی روزانه در سنین مدرسه و بلوغ برای حفظ تراکم طبیعی استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان در بزرگسالی حائز اهمیت است.

 

بستنی و شیر پاستوریزه، منبع خوبی از کلسیم هستند و مصرف آنان در میان‌وعده کودکان در تامین بخشی از کلسیم مورد نیاز کودکان موثر است. نان و پنیر، میان‌وعده مناسب دیگری برای تامین کلسیم است که همراه سبزی، گوجه‌فرنگی، خیار یا گردو یک میان‌وعده سالم و مغذی برای دانش‌آموزان به شمار می‌رود.

 

اول خانواده‌

 

با تغذیه دانش‌آموزان چه باید کرد؟ آیا دانش‌آموزان باید تنها از طریق مدرسه، تغذیه خود را تهیه کنند یا حتما باید خوراکی‌های خاصی از خانه با خود بیاورند؟ آیا تمام بوفه‌های مدرسه مناسب‌ترین تغذیه را در اختیار بچه‌ها قرار می‌دهند؟ آیا تمام خوراکی‌های خانگی خوب و مغذی هستند؟ با دوره‌گردهای خیابانی چه باید کرد؟

 

تغذیه دانش‌آموز از هرجا که تهیه شود، نوع و کیفیت آن مهم است. این کیفیت تنها مربوط به مدرسه نیست. تغذیه چه در خانه، چه در مدرسه و چه در راه مدرسه باید مورد توجه قرار گیرد و این مساله تنها از طریق آموزش صحیح خانواده‌ها امکان‌پذیر است.

 

توجه به تغذیه فرزندان از مهم‌ترین وظایف والدین است، زیرا فرهنگ و عادات غذایی در خانه شکل می‌گیرد و در مدرسه تثبیت می‌شود. نمی‌توان کودکان را از خرید مواد خوراکی در راه مدرسه منع کرد ولی می‌توان آنها را متقاعد کرد تا از مصرف مواد مضر برای بدنشان خودداری کنند که این امر می‌تواند با عرضه غذاهای مناسب بر سر سفره در خانواده آغاز شود و در مدرسه ادامه یابد

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم دی 1390ساعت 20:4  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  | 

درود بر همگان.

 

وصیت نامه:

فرزندان من، دوستان من! من اکنون به پایان زندگی نزدیک گشته‌ام. من آن را با نشانه‌های آشکار دریافته‌ام. وقتی درگذشتم مرا خوشبخت بپندارید و کام من این است که این احساس در کردار و رفتار شما نمایانگر باشد، زیرا من به هنگام کودکی، جوانی و پیری بخت‌یار بوده‌ام. همیشه نیروی من افزون گشته است، آن چنان که هم امروز نیز احساس نمی‌کنم که از هنگام جوانی ناتوان‌ترم. من دوستان را به خاطر نیکویی‌های خود خوشبخت و دشمنانم را فرمان‌بردار خویش دیده‌ام. زادگاه من بخش کوچکی از آسیا بود. من آنرا اکنون سربلند و بلندپایه باز می‌گذارم. اما از آنجا که از شکست در هراس بودم، خود را از خودپسندی و غرور بر حذر داشتم. حتی در پیروزی های بزرگ خود، پا از اعتدال بیرون ننهادم. در این هنگام که به سرای دیگر می‌گذرم، شما و میهنم را خوشبخت می‌بینم و از این رو می‌خواهم که آیندگان مرا مردی خوشبخت بدانند. مرگ چیزی است شبیه به خواب. در مرگ است که روح انسان به ابدیت می پیوندد و چون از قید و علایق آزاد می گردد به آتیه تسلط پیدا می کند و همیشه ناظر اعمال ما خواهد بود پس اگر چنین بود که من اندیشیدم به آنچه که گفتم عمل کنید و بدانید که من همیشه ناظر شما خواهم بود، اما اگر این چنین نبود آنگاه ازخدای بزرگ بترسید که در بقای او هیچ تردیدی نیست و پیوسته شاهد و ناظر اعمال ماست. باید آشکارا جانشین خود را اعلام کنم تا پس از من پریشانی و نابسامانی روی ندهد. من شما هر دو فرزندانم را یکسان دوست می‌دارم ولی فرزند بزرگترم که آزموده‌تر است کشور را سامان خواهد داد. فرزندانم! من شما را از کودکی چنان پرورده‌ام که پیران را آزرم دارید و کوشش کنید تا جوان‌تران از شما آزرم بدارند. تو کمبوجیه، مپندار که عصای زرین پادشاهی، تخت و تاجت را نگاه خواهد داشت. دوستان یک رنگ برای پادشاه عصای مطمئن‌تری هستند. همواره حامی کیش یزدان پرستی باش، اما هیچ قومی را مجبور نکن که از کیش تو پیروی نماید و پیوسته و همیشه به خاطر داشته باش که هر کسی باید آزاد باشد تا از هر کیشی که میل دارد پیروی کند . هر کس باید برای خویشتن دوستان یک دل فراهم آورد و این دوستان را جز به نیکوکاری به دست نتوان آورد. از کژی و ناروایی بترسید. اگر اعمال شما پاک و منطبق بر عدالت بود قدرت شما رونق خواهد یافت، ولی اگر ظلم و ستم روا دارید و در اجرای عدالت تسامح ورزید، دیری نمی انجامد که ارزش شما در نظر دیگران از بین خواهد رفت و خوار و ذلیل و زبون خواهید شد. من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم. نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت و از همه شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود. به نام خدا و نیاکان درگذشته‌ی ما، ای فرزندان اگر می خواهید مرا شاد کنید نسبت به یکدیگر آزرم بدارید. پیکر بی‌جان مرا هنگامی که دیگر در این گیتی نیستم در میان سیم و زر مگذارید و هر چه زودتر آن را به خاک باز دهید. چه بهتر از این که انسان به خاک که این‌همه چیزهای نغز و زیبا می‌پرورد آمیخته گردد. من همواره مردم را دوست داشته‌ام و اکنون نیز شادمان خواهم بود که با خاکی که به مردمان نعمت می‌بخشد آمیخته گردم. هم‌اکنون درمی یابم که جان از پیکرم می‌گسلد ... اگر از میان شما کسی می‌خواهد دست مرا بگیرد یا به چشمانم بنگرد، تا هنوز جان دارم نزدیک شود و هنگامی که روی خود را پوشاندم، از شما خواستارم که پیکرم را کسی نبیند، حتی شما فرزندانم. پس از مرگ بدنم را مومیای نکنید و در طلا و زیور آلات و یا امثال آن نپوشانید. زودتر آنرا در آغوش خاک پاک ایران قرار دهید تا ذره ذره های بدنم خاک ایران را تشکیل دهد. چه افتخاری برای انسان بالاتراز اینکه بدنش در خاکی مثل ایران دفن شود. از همه پارسیان و هم‌ پیمانان بخواهید تا بر آرامگاه من حاضر گردند و مرا از اینکه دیگر از هیچگونه بدی رنج نخواهم برد شادباش گویند. به واپسین پند من گوش فرا دارید. اگر می‌خواهید دشمنان خود را تنبیه کنید، به دوستان خود نیکی کنید.

 

                                

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم دی 1390ساعت 20:20  توسط گروه درسی چهارم نظرآباد  |